Terhesség alatt felismert vagy ismert HPV fertőzés alatt létrejött terhesség esetén gyakori kérdés, hogy a hámelváltozáson túl milyen problémát okozhat a fertőzés, veszélyes lehet-e a magzat fejlődésére és befolyásolhatja-e a szülés módjá...
A gyermekáldás a világ legtermészetesebb dolga kellene, hogy legyen, azonban sajnos ez nem mindig van így. Előfordul, hogy mikor babát szeretnél, mert megtaláltad hozzá a megfelelő partnert, és családot szeretnétek alapítani, nem minden úgy történik, ahogy azt elterveztétek. Honlapunkon egy helyen megtalálhatsz minden szükséges és hiteles információt a témával kapcsolatban, egyszerűen és érthetően. Bővebb infót rólunk bemutatkozó cikkünkben találsz!
Terhesség alatt felismert vagy ismert HPV fertőzés alatt létrejött terhesség esetén gyakori kérdés, hogy a hámelváltozáson túl milyen problémát okozhat a fertőzés, veszélyes lehet-e a magzat fejlődésére és befolyásolhatja-e a szülés módjá...
A HPV azaz Humán Papilloma Vírus egy bőr-bőr kontaktussal terjedő vírusfertőzés, mely leggyakoribb terjedési útja a szexuális kontaktus. A humán papilloma víruscsaládnak több száz tagja ismert, humán fertőzést a nemi traktus területén azonban kb. 50 típus okozhat. ...
A lombikkezelés minden pár számára érthető módon sok izgatottsággal, gyakran félelemmel vegyes időszak, hiszen esélyt kapunk arra, hogy a vágyott gyermekáldás megtörténjen. Érthető tehát, ha a kezelés után mindent tőlünk telhetőt megpróbálunk megtenni annak érdekében...
A hosszú évek alatt, míg a babámra vártam, nagyon sokan körülöttem váltak kismamákká. Elkezdtemmegfigyelni magam, mi is megy végbe bennem egy-egy közeli vagy akár távoli ismerősömörömhírközlése közben. Ami elsőként csapott meg, az a düh viharos ér...
A herék nem véletlenül helyezkednek el a herezacskóban - vagyis a hasüregen kívül - ugyanis a szervezet belső hőmérséklete túl magas a hímivarsejtek megfelelő termelődéséhez és éréséhez – ehhez az ideális hőmérséklet 34-35 Celsius-fok között van. Kuta...
Napjainkra sajnos egyértelművé vált, hogy a here a COVID fertőzések egyik célszerve, ezért a vírusfertőzés még tünetmentes esetben is jelentősen ronthatja a spermiumok mennyiségét és minőségét. Különösen igaz ez, ha a fertőzés általános tünet...
Meddőséggel küzdő pároknál az esetek kb felében a férfinál (vagy a férfinál is) igazolható valamilyen mértékű nemzőképesség csökkenés. Ebből következően a férfiak kivizsgálása ugyanolyan fontos mint a nőké és ideális esetben a két fél vizsgálatai párhuzamosan...
Napjainkban számos olyan táplálék kiegészítő készítmény érhető el, melyek alkalmazása a férfi nemzőképesség javítását szolgálja.Ezek többsége antioxidáns összetevőket, nyomelemeket, vitaminokat, különböző gyógynövényeket tartalmaz. Kutatások sze...
Fontos leszögezni, hogy a rendszeres sportolás a férfiak általános egészsége és különösen a nemzőképesség szempontjából kiemelt jelentőséggel bír.Kevésbé ismert azonban, hogy a testépítéshez vagy egyéb versenysporthoz gyakran használt hormonális készítm...
Lombikikrek? Kerüljük el, ha lehet! Az ikerbabák roppant aranyosak, azonban az IVF-eljárásban létrejött többes várandóság komoly kockázatokat hordozhat magában. A gyermekáldást lombikprogrammal elérők számára sok esetben kecsegtetően ...
Az embriológusok hivatalosan elfogadott szakmai ajánlások alapján értékelik az embriók fejlődését, ezek az irányelvek egyértelműen meghatározzák a normális embriófejlődés paramétereit. A beültetés előtt álló embriók vizsgálatakor az embrioló...
Az elhízás számos, anyagcserével kapcsolatos betegség forrása lehet (szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, daganatos betegségek), melyek az általános egészségromlás folytán negatívan befolyásolják a nemzőképességet. Az elhízásnak azonban számos, a n...
Igen! A túlsúly rendszertelen menzeszhez vezethet a hormonális egyensúly zavara miatt. Mindamellett romlik a petesejtek minősége a szabad zsírsavak petesejtben történő felszaporodása miatt, továbbá csökken az embrió beágyazódásának az esélye is.
Ha szeretnél többet tudni a témáról, olvasd el a Testsúly kérdését körbejáró írásainkat, és szükség esetén kérj segítséget nőgyógyász és dietetikus szakembertől!
Igen! A menstruáció létrejöttéhez szükséges egy minimális testzsírszázalék, így a nagymértékű soványság csökkenti a megtermékenyülés esélyét, és növeli az amenorrhoea, azaz a havi vérzés elmaradásának kockázatát.
Ha szeretnél többet tudni a témáról, olvasd el a Testsúly kérdését körbejáró írásainkat, és szükség esetén kérj segítséget nőgyógyász és dietetikus szakembertől!
Nem! A rendszertelen ciklussal minden esetben foglalkozni kell, mert olyan betegség is állhat a hátterében, melynek mielőbbi kezelése szükséges. Kórosnak tekintjük a vérzést, ha rendszertelen, túl rövid vagy túl hosszú időszakok elteltével jelentkezik, túl sok, nagy mennyiségű vérzéssel jár, vagy a ciklus elhúzódó, illetve fájdalmas.
A megfelelő ciklus jelentőségéről ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben. Ha bármilyen problémát észlelsz a ciklusoddal kapcsolatosan, mielőbb fordulj nőgyógyászodhoz!
Nem! A fogamzásgátlók, típusuktól függetlenül, legyen az szájon át szedhető gyógyszer vagy hüvelygyűrű, esetleg hormontartalmú spirál, nincs hosszú távú negatív hatással a termékenységre.
Ha szeretnél többet tudni a témáról, olvasd el ezt a cikkünket, és bátran tedd fel kérdéseidet nőgyógyászodnak is!
Tévhit, hogy ha fittek maradunk, a termékeny éveinket is jelentősen meghosszabbíthatjuk: sajnos a petesejt nem „botoxolható”. Egy 30 éves nő 1 éven belül 90%-os eséllyel lesz várandós, míg ugyanez a nő 35-39 éves korában fele ekkora eséllyel. 40 évesen, csak minden ötödik nő lesz várandós természetes úton, 45 éves kor felett pedig gyakorlatilag egy sem. A petesejtek minősége az életkorral romlik, azaz genetikailag hibás petesejt jön létre, mely nem alkalmas a megtermékenyülésre. Ha azonban mégis megtermékenyül, akkor nagy eséllyel rendellenes embrió jön létre. 40 éves korban a megfogant terhességek fele ezért vetéléssel végződik.
Ha szeretnél többet tudni a témáról, olvasd el az Életkor kérdéseit körbejáró írásainkat, és szükség esetén kérj segítséget nőgyógyász szakembertől!
Sajnos az életkori problémára a lombikkezelés nem megoldás. A lombikkezeléssel lerövidíthetjük ugyan a teherbeesési időt, de egyáltalán nem biztos, hogy 40 éves kor felett lombikkezeléssel gyermek fog születni. A petesejtek minősége az életkorral romlik, azaz genetikailag hibás petesejt jön létre, mely nem alkalmas a megtermékenyülésre, vagy ha megtermékenyül, akkor rendellenes embrió jöhet létre. 40 éves kor felett lombikkezeléssel vagy anélkül, sokkal nagyobb számban fordulnak elő rendellenes embriók, ezért a várandósság esélye is lényegesen alacsonyabb.
Ha szeretnél többet tudni a témáról, olvasd el az Életkor kérdéseit körbejáró írásainkat, és szükség esetén kérj segítséget nőgyógyász szakembertől!
A fájdalmas menstruáció sosem tekinthető normálisnak! Kórosnak tekintjük a vérzést, ha rendszertelen, túl rövid vagy túl hosszú időszakok elteltével jelentkezik, túl sok, nagy mennyiségű vérzés jelentkezik, vagy a ciklus elhúzódó, illetve fájdalmas.
Amint tudod, keresd fel nőgyógyászodat, hogy mielőbb fény derüljön arra, mi okozza a panaszokat, és elkezdődhessen a háttérben álló betegség kezelése.
Tévhit, hogy a családtervezésnél csak a nő életkora számít. Bár a várandósság esélyét markánsan befolyásolja a nők életkora, a férfiak esetében sem elhanyagolható tényező: 40 éves kor felett a férfiak megtermékenyítő képessége is folyamatosan csökken, ezzel párhuzamosan pedig emelkedik bizonyos magzati betegségek előfordulási gyakorisága.
Ha szeretnél többet tudni a témáról, olvasd el az Életkor kérdéseit körbejáró írásainkat, és szükség esetén kérj segítséget andrológus szakembertől!
Férfiak esetében a túlsúly csökkent sperma minőséggel, csökkent spermiumkoncentrációval is jár, viszont a testmozgás javíthat a paramétereken.
Túlsúlyos férfiak esetében csökken a megtermékenyítő képesség a meddőségi kezelések során is, így mindkét nem életmódjára, egészséges testösszetételére jelentős figyelmet kell szentelni családtervezéskor.
Ha szeretnél többet tudni a témáról, olvasd el a Testsúly kérdését körbejáró írásainkat, és szükség esetén kérj segítséget nőgyógyász és dietetikus szakembertől!
Mindkét félnek fontos, hogy megfelelő életmóddal segítse a meddőségi kezelés sikerét!
Ha szeretnél többet tudni a témáról, olvasd el az Életmód kérdését körbejáró írásainkat, és kérdezd meg andrológus, dietetikus szakembertől, mit tehetsz azért, hogy mielőbb megfoganjon a baba!
Az utóbbi évtizedben ugrásszerűen megugrott a meddőségi problémával küzdő párok száma. Ennek oka csak részben a kitolódott gyermekvállalás. Az életkoron kívül vannak olyan egyéb tényezők, melyek csökkentik a termékenységet mindkét nemben: pl. a dohányzás, az elhízás, az alkoholfogyasztás, a kórosan alacsony vagy magas testsúly, vagy a szexuális úton terjedő betegségek, a nem megfelelő életmód.
Ha szeretnél többet tudni a témáról, olvasd el az Életmód kérdését körbejáró írásainkat, és kérdezd meg andrológus, dietetikus szakembertől, mit tehetsz azért, hogy mielőbb megfoganjon a baba!
A herék optimális működéséhez az alap-testhőmérsékletnél hűvösebb környezetre (32-35 Celsius-fok) van szükség. A here hőmérsékletének 0,8 Celsius-fokos emelkedése a spermiumtermelés átmeneti zavarát okozhatja, ezért gyermekigény esetén a rendszeres forró fürdő és gyakori szauna használat kerülendő.
Ha további kérdésed van, fordulj bizalommal andrológus szakemberhez!
A doppingszerek használata megemeli a vérben keringő androgén hormonok szintjét, ami fokozott tesztoszteron hatást eredményez, azonban a herében történő, saját tesztoszteron termelést leállítja, ezáltal a herében kialakuló tesztoszteron hiány miatt súlyosan károsítja a nemzőképességet.
Ha további kérdésed van, fordulj bizalommal andrológus szakemberhez!
Magyarországon minden 5. pár meddőséggel küzd, szinte biztos, hogy a haveri körben is van érintett férfi. A termékenység és a férfiasság nem azonos fogalmak, ráadásul a gyermekvállalás közös út, melyben mindkét fél aktív részvétele szükséges. A struccpolitika ebben az esetben nemcsak felelőtlen, de önző is.
Ha további kérdésed van, fordulj bizalommal andrológus szakemberhez!
Ha egy pár több gyermeket tervez, kevesebb idő áll rendelkezésre a várandósságra. Számítógépes modell segítségével az egy-, két- vagy háromgyerekes család megvalósításának esélyét szimulálták az életkor függvényében. Ha egy pár egy-, két- vagy három gyermeket szeretne, és szükség esetén nem utasítja el a lombikkezelést, akkor az első gyermeknek a nő 35, 31, és 28 éves kora előtt kell megszületnie. Amennyiben a lombikbébi program nem elfogadható a pár számára, és kizárólag természetes úton szeretnének gyermeket vállalni, kétgyermekes családban gondolkodva a nők 27 éves korában kell megkezdeni a családalapítást.
Ha szeretnél többet tudni a témáról, olvasd el az Életkor és az Időzítés kérdéseit körbejáró írásainkat, és szükség esetén kérj segítséget nőgyógyász szakembertől!
A termékenység csökkenéséről, azaz meddőségről akkor beszélünk, ha egy év rendszeres és fogamzásgátlástól mentes házasélet ellenére sem jön létre várandósság, 35 év felett pedig már fél év után javasolható a meddőségi kezelések megkezdése.
Ha szeretnél többet tudni a témáról, olvasd el az Életkor és az Időzítés kérdéseit körbejáró írásainkat, és szükség esetén kérj segítséget nőgyógyász szakembertől!