A cikket írta: Horváthné-Lévárt Bernadett - egyetemes-okleveles ápoló
A cikket írta: Dr. Takács Tamás andrológus-urológus szakorvos
2023-10-23 10:24:00
2023-10-23 10:24:00
A lombikkezelés minden pár számára érthető módon sok izgatottsággal, gyakran félelemmel vegyes időszak, hiszen esélyt kapunk arra, hogy a vágyott gyermekáldás megtörténjen. Érthető tehát, ha a kezelés után mindent tőlünk telhetőt megpróbálunk megtenni annak érdekében, hogy az eljárás sikeres legyen, és pár hét múlva megláthassuk a várva várt jelet a terhességi teszten. Számos tanácsot hallani kérve-kéretlenül azonban, hogy mit kell tenni, vagy mit kell mindenképp kerülni a beültetést követő időszakban annak érdekében, hogy növeljük a várandósság esélyét. A következőkben a tévhiteket szeretnénk eloszlatni, illetve abban nyújtunk segítséget, hogy mik azok a tanácsok, amiket valóban érdemes megfogadni.
Ha röviden kellene megfogalmazni a választ arra a kérdésre, hogy min kell kötelezően változtatnunk az életünkben, életmódunkban a beültetést követően, akkor azt mondanánk, hogy gyakorlatilag semmin. Azonban megfogadhatunk pár tanácsot, amely megkönnyítheti számunkra ezt az időszakot, illetve hozzásegíthet minket ahhoz, hogy a lehető legegészségesebben és legfelkészültebben várjuk a várandósságot. A tanácsaink így gyakorlatilag megegyeznek majd az egészséges életmódot célzó, illetve a családtervezéskor és a várandósság első trimeszterében adandó tanácsokkal.
Mit fogyaszthatunk?
Általánosságban elmondható, hogy fontos, hogy kiegyensúlyozott, egészséges étrendet kövessünk. Ez nem a drasztikus fogyókúrák és edzések időszaka, azonban lényeges, hogy ideális testsúllyal vágjunk bele a meddőségi kezelésekbe, hiszen az elhízás növeli a meddőségi problémák kialakulásának esélyét. Extra kalória bevitel tehát nem szükséges ebben az időszakban. A kávé, koffein tartalmú tea fogyasztása nem ellenjavallt, azonban érdemes napi két adagban korlátozni. A nyers húsok és halak fogyasztását lehetőség szerint kerüljük, illetve inkább pasztörizált tejtermékeket válasszunk. Habár a tengeri halak omega-3 zsírsav tartalmuk miatt egészségesek, a tonhal, kardhal, makréla kerülendő az esetlegesen magas higanytartalmuk miatt. Az ételek közül válasszuk lehetőleg a zsírszegény, alacsony cukortartalmú ételeket és szénsavmentes italokat.
Szedjünk vitaminokat, ásványi anyagokat?
Nincs arra mutató evidencia, hogy a vitaminok szedése növeli a lombik program sikerességének esélyét, azonban a családtervezés időszakában általánosan javasolt a folsav és D-vitamin fogyasztása. A folsav csökkenti a velőcső záródási rendellenességek kialakulását a magzatnál, ezért már a baba tervezés idején érdemes elkezdeni a pótlását. A D-vitamin pedig több jótékony hatása mellett köztudottan immunrendszer támogató is. Mind a folsav, mind a D-vitamin beszerezhető külön-külön is, azonban elérhetőek már kifejezetten a családtervezés időszakára javasolt készítmények, melyek ezek mellett még további vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmaznak.
Szedjünk valamilyen gyógyszert?
A rendszeresen szedett gyógyszerekről a kezelőorvossal mindenképp konzultálni szükséges. A beültetést követően a kezelőorvos progeszteront írhat fel, mely támogatja az embrió beágyazódását és a várandósság megtartását. Az adagolás tekintetében kövessük a kezelőorvos utasításait.
Van-e valami, ami abszolút tiltó listás?
Igen! Ne fogyasszunk alkoholt, ne dohányozzunk és ne használjunk tudatmódosító szereket.
Szabad-e repülni, nyaralni, utazni?
Egyik sincs abszolút tiltó listán, azonban mérlegelendő, hogy erre az időszakra érdemes-e időzíteni a hosszabb utakat. A lombikkezelés fizikailag és érzelmileg is megterhelő folyamat sok esetben, egy fárasztó úttól pedig még kimerültebbé válhatunk. A hormonális támogatás és a stressz miatt szenzitívebbé válhatunk, a beültetés után legtöbbször még gyógyszeres kezelés szükséges, sokszor injekció formájában. Ezek tárolása, szállítása, beadása odafigyelést és szervezést igényel, ami nehézkesebb nyaralás idején. Amennyiben valami tünetet tapasztalunk, panaszunk van, kérdésünk lenne, akkor a segítség is távol lesz. Ezek miatt érdemes a hosszabb, fárasztó, kifejezetten a repüléssel vagy nagyobb fizikai megterheléssel járó utakat későbbre időzíteni.
Mi a helyzet a fürdővel, szaunával?
Nincs azzal kapcsolatban egyértelmű ajánlás, hogy szabad-e a beültetést követően fürdőbe menni, szaunázni. Amennyiben fokozottan óvatosak szeretnénk lenni, követhetjük a várandósság első trimeszterének megfelelő tanácsokat. Ezek szerint nem javasolt a fürdőzés, melynek oka főként a felszálló fertőzések elkerülésére való törekvés, továbbá nem javasolt a szauna sem a magas hőmérséklet miatt. A fürdőzés, szaunázás rendkívül jó módja a relaxációnak, azonban érdemes ebben az időszakban inkább más opciókat választani, mint például meditáció, masszázs, légzőgyakorlatok, autogén tréning, illetve könnyed mozgás.
Sportolhatunk?
Igen! A sport köztudottan hangulatjavító, immunrendszererősítő hatású. A beültetés utáni napok egyértelműen aggodalommal telnek, ami teljesen természetes. Amennyiben mindig is sportoltunk, nyugodtan nyúljunk a biztos örömforrást jelentő mozgáshoz. Új, rendkívül megterhelő edzésforma kipróbálását ne erre az időszakra időzítsük, ebben az esetben inkább valamilyen könnyedebb mozgásformát válasszunk, és törekedjünk a fokozatos terhelésre. Az egyetlen javaslat a sporttal kapcsolatban, hogy figyelni kell a testünk jelzéseire, ne pont ebben az időszakban várjuk magunktól a legjobb teljesítményt, hiszen a szervezetünk sok esetben extra hormonális hatásoknak van kitéve. A mértékletesség a kulcs ebben az időszakban.
Érthető, hogy a beültetés után a nők igyekeznének minden tőlük telhetőt megtenni, hogy a kezelés sikeres legyen, és anyai örömök elé nézhessenek. Amennyiben azonban nem sikerül, sok esetben önvád alakul ki. Mit tehettem volna? Mit rontottam el? Fontos tudni, hogy a fentebb részletezett életmód faktorok nem sorsdöntő erejűek. A tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy sok esetben több lombik cikluson is át kell esni, hiszen minden ciklussal növeljük annak az esélyét, hogy a várva várt gyermek megszülessen. Míg babánk meg nem érkezik hozzánk, addig pedig éljünk egészségesen, próbáljunk meg jó otthont biztosítani, és kövessük kezelőorvosaink tanácsait.
A cikket írta: Szöllősi Katalin
2023-07-11 13:52:02
2023-07-11 13:52:02
A herék nem véletlenül helyezkednek el a herezacskóban - vagyis a hasüregen kívül - ugyanis a szervezet belső hőmérséklete túl magas a hímivarsejtek megfelelő termelődéséhez és éréséhez – ehhez az ideális hőmérséklet 34-35 Celsius-fok között van.
Kutatások szerint a here hőmérsékletének akár 0,8 Celsius-fokos, tartós emelkedése a spermiumtermelés átmeneti zavarát okozhatja. Ennek megfelelően, a gyakran, vagy hosszan történő forró fürdőzés, szaunázás átmenetileg ronthatja a spermiumok mennyiségét és minőségét, a tervezett fogantatás időszakában ezek kerülése javasolt. Hasonló okból káros lehet a túl szoros nadrág/alsónadrág viselése, vagy a túlzásba vitt ülésfűtés használata is.
Kerékpározás – különösen a hosszútávú és egészségtelen alakú nyeregben történő bringázás esetén – a prosztatára illetve ondóhólyagokra kifejtett fokozott nyomás és keringési zavar miatt szintén kedvezőtlen hatással lehet a nemzőképességre. Egy klinikai vizsgálat szerint, ha egy férfi heti öt óránál többet biciklizik, a spermaképe mérhetően romolhat.
2023-07-10 13:52:02
2023-07-10 13:52:02
Napjainkra sajnos egyértelművé vált, hogy a here a COVID fertőzések egyik célszerve, ezért a vírusfertőzés még tünetmentes esetben is jelentősen ronthatja a spermiumok mennyiségét és minőségét.
Különösen igaz ez, ha a fertőzés általános tünetei (pl. elhúzódó, vagy magas láz, súlyos légúti tünetek, stb) kísérik a betegséget.
Fontos tehát tudni, hogy ha a családterezési időszakban a férfi COVID fertőzésen esik át, és a terhesség nem következik be, ajánlott spermaanalízist végezni és szükség esetén szakemberrel konzultálni.
2023-07-09 13:52:02
2023-07-09 13:52:02
Meddőséggel küzdő pároknál az esetek kb felében a férfinál (vagy a férfinál is) igazolható valamilyen mértékű nemzőképesség csökkenés. Ebből következően a férfiak kivizsgálása ugyanolyan fontos mint a nőké és ideális esetben a két fél vizsgálatai párhuzamosan zajlanak.
Az andrológiai kivizsgálás központi eleme a WHO által előírt módon végzett spermaanalízis, melynek során az ondóminta makroszkópos elemzése ill. a spermiumok mennyiségi és minőségi vizsgálata történik, kiértékeljük a hímivarsejtek mozgását és alaki felépítését.
Szintén kötelező a kórelőzmény részletes felvétele, mely kiterjed az általános egészségre, életmódra, káros szokásokra, szexuális aktivitásra, ill. kötelezően megtörténik a nemi szervek fizikális vizsgálata.
Amennyiben ezek alapján szükséges, további laboratóriumi és különböző képalkotó vizsgálatok válhatnak szükségessé, melyek segítségével vizsgálható az esetleges nemzőképesség csökkenés hormonális, genetikai, fejlődéstani vagy például fertőzéses eredete.
Egy korrekt andrológiai szakvéleménynek tartalmaznia kell a férfi nemzőképességének megítélését, azt hogy milyen asszisztált reprodukciós eljárásra alkalmas, valamint ha szükséges akkor a további kivizsgálási és kezelési tervet.
Fontos, hogy a spermaanalízis önmagában nem helyettesíti az andrológiai szakvizsgálatot!
2023-07-08 13:52:02
2023-07-08 13:52:02
Napjainkban számos olyan táplálék kiegészítő készítmény érhető el, melyek alkalmazása a férfi nemzőképesség javítását szolgálja.
Ezek többsége antioxidáns összetevőket, nyomelemeket, vitaminokat, különböző gyógynövényeket tartalmaz.
Kutatások szerint ezek alkalmazása általánosságban javíthatja a férfiak nemzőképességét, azonban az is ismert, hogy nem mindenkinél és nem minden esetben okoznak javulást. Indokolatlan, vagy túlzott szedésük azonban gyakran vezet túladagoláshoz, ami adott esetben éppen ronthatja is a spermiumok mennyiségét és minőségét is.
Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy ezen táplálék kiegészítők helyes dózisával ill. a terápia hosszával kapcsolatban semmilyen szakmai irányelv nem áll rendelkezésünkre.
Éppen ezért azt javaslom, hogy még a táplálék kiegészítő kezeléssel kapcsolatban is érdemes annak megkezdése előtt szakemberrel konzultálni és időszakosan ellenőrizni, hogy a terápia a megfelelő hatást éri-e el.
2023-07-07 13:52:02
2023-07-07 13:52:02
Fontos leszögezni, hogy a rendszeres sportolás a férfiak általános egészsége és különösen a nemzőképesség szempontjából kiemelt jelentőséggel bír.
Kevésbé ismert azonban, hogy a testépítéshez vagy egyéb versenysporthoz gyakran használt hormonális készítmények, anabolikus szteroidok – bár sok esetben atlétikus külsőt és kiemelkedő fizikai teljesítményt nyújtanak – a nemzőképességre és hosszabb távon az általános egészségre kifejezetten károsak lehetnek.
A kívülről bevitt tesztoszteron leállítja a szervezet saját, herében történő tesztoszteron termelését – azonban a here anatómiai sajátossága miatt ez a herébe nem tud bejutni.
A herén belül így kialakuló T hiány hónapok alatt a spermiumtermelés teljes leálláshoz, vagyis definitív meddőséghez vezethet, hosszútávon pedig a herék lassú de visszafordíthatatlan elsorvadásával járhat.
Érdemes mérlegelni, hogy a szerhasználat befejezését követően a regeneráció sokszor nem teljes és általában hosszabb időt vesz igénybe, mint a szteroidhasználat hossza.
2023-07-07 09:48:26
2023-07-07 09:48:26
Az embriológusok hivatalosan elfogadott szakmai ajánlások alapján értékelik az embriók fejlődését, ezek az irányelvek egyértelműen meghatározzák a normális embriófejlődés paramétereit.
A beültetés előtt álló embriók vizsgálatakor az embriológus figyeli a sejtosztódás menetét és ütemét, a morfológiai változásokat.
A gyűjtött adatok alapján dől el, hogy melyik embrió javasolt visszaültetésre vagy fagyasztásra. Bizonyos szintű eltérések jelzik, hogy az embrió életképtelen, ilyen például, amikor az osztódás megáll.
A beültetésre alkalmas, életképes embriók visszaültetése sem garantálja sajnos az embriók beágyazódását, vagy a tartós terhességet, hiszen számos paraméter befolyásolja a sikeres terhesség és élveszülés létrejöttét.
2023-07-06 13:52:02
2023-07-06 13:52:02
Az elhízás számos, anyagcserével kapcsolatos betegség forrása lehet (szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, daganatos betegségek), melyek az általános egészségromlás folytán negatívan befolyásolják a nemzőképességet.
Az elhízásnak azonban számos, a nemzőképességre gyakorolt, direkt hatása is ismert. Kevésbé közismert, hogy az emberi zsírszövet hormonálisan aktív szerv. Az általa termelt hormonok befolyásolják az agyalapi mirigy és a here hormonális egyensúlyát, csökkentve ezzel a nemzőképességet. Ennek megfelelően Egy túlsúlyos férfinál az átlagosnál 3x nagyobb a nemzőképesség-zavar veszélye
A zsírszövetben termelődő zsírsavak ill. kóros anyagcseretermékek, felszaporodott gyulladásos fehérjék nagy mennyisége közvetlenül károsítja a hímivarsejtek alkotóelemeit (mitokondrium ill. DNS), mely a mennyiségi csökkenés mellett a spermiumok minősége is romlik.
Az elhízás következtében eltolódott vérzsírösszetétel és vércukor-szint ill. idegkárosodás a merevedési képesség romlásával jár, mely az életminőség romlás mellett a nemzőképességre is negatív hatással járhat.
A fentiek következtében az elhízott férfiak gyakrabban szorulnak mesterséges megtermékenyítésre eljárás alkalmazására és ennek eredményessége is elmarad normál testsúlyú társaiktól.
2023-07-06 09:48:26
2023-07-06 09:48:26
A meddőségek hátterében 40%-ban férfi eredetű probléma áll. A környezeti és más hatásoknak köszönhetően a férfiak nemzőképessége is sokat romlott, igaz, erről általában kevesebb szó esik, mint a petesejtminőségről. Fontos tényező a férfiak életkora, aminek előrehaladtával a megtermékenyítő képesség romlik.
A férfi meddőség hátterében a spermaanalzis paramétereinek (spermiumok száma, mozgása, morfológiája) romlása valamint funkcionális problémák állhatnak (pl. a spermium nem tud a petesejthez kötődni és nem tud termékenyíteni)
A háttérben húzódó okok a férfiak esetében is - megfelelő és alapos kivizsgálások után - sok esetben egyszerűen és eredményesen kezelhetők, illetve szükség esetén időben elkezdhető a személyre szabott asszisztált reprodukciós eljárás.
Rossz spermakép esetén, termékenyítés során ICSI eljárás alkalmazható, ezzel a mikromanipulációs technikával az embriológus juttatja be a spermiumot a petesejtbe.
2023-07-05 13:52:02
2023-07-05 13:52:02
Közismert, hogy a nők nemzőképessége az életkor előrehaladtával folyamatosan csökken, majd a menopausa után megszűnik. A férfiaknál nincs ilyen éles határa az életkorral járó nemzőképesség csökkenésnek, azonban tévhit, hogy minden férfi a sírba viszi a tökéletes nemzőképességét.
Kutatások szerint a férfiaknál is megfigyelhető, hogy kb. 35 éves koruktól folyamatosan csökken a vérben lévő szabad tesztoszteron szintje és kb. 40 éves koruktól romlik a spermiumok mennyisége és minősége. Különösen igaz ez, az általános egészségi állapot romlása, elhízás, helytelen életmód mellett.
Ennek fontos részjelensége lehet, hogy a spermiumérés zavara miatt a hímivarsejtekben található DNS szerkezete károsodik, a molekula töredezik, vagy más szóval fragmentálódik. Ez a jelenség fiatalabb korban is előfordul, azonban az ép funkciójú hereszövet képes lehet ennek javítására. Idősebb férfikanél tehát nemcsak a spermiumok mennyisége és minősége, de a sejtek DNS tartalma is romlik.
Ennek következtében megnyúlik a terhesség eléréséhez szükséges idő, gyakrabban következik be korai vetélés.
A gyengébb minőségű DNS tartalmú hímivarsejtek miatt az idősebb életkorban apává váló férfiak gyermekeiben gyakrabban fordulnak elő bizonyos betegségek is. Ilyen például az Autizmus, a Down kór és a Skizofrénia.
Természetesen mindez nem jelenti azt, hogy az idősebb korosztálynak le kellene mondania a szülővé válásról, de tisztában kell lenniünk az életkorból adódó kockázatokkal is.
2023-07-05 09:48:26
2023-07-05 09:48:26
A lombik eljárás során keletkezett számfeletti embriók 5 napos korukban gyorsfagyasztási technikával (vitrifikációval) krioprezerválhatók, aminek a lényege, hogy folyékony nitrogén gőzben (-196 fokon) a biológiai órájuk megállítható, anyagcseréjük, osztódásuk leáll.
A fagyasztva-tárolás hosszától függetlenül az embriók nagy eséllyel sikeresen felolvaszthatóak, anyagcseréjük, osztódásuk újraindul, tehát a fagyasztás és az olvasztás között eltelt idő, amennyiben a tárolási alacsony hőmérséklet stabil marad, nem befolyásolja az embriók állapotát.
Biológiai szempontból az embriók stabil körülmények között bármeddig tárolhatóak.
2023-07-04 13:52:02
2023-07-04 13:52:02
Kell-e magunkat tartalékolni babaprojektnél, illetve hányszor érdemes együtt lennünk? Van-e optimális szám?
A szexuális együttlét megfelelő időzítése nagyon fontos, hogy a hímivarsejtek időben eljuthassanak a petesejthez, és megtermékenyíthessék azt. A petesejt a tüszőrepedést követő 12-24 órán belül termékenyíthető meg, míg a hímivarsejtek a női testben 3-5 napig életképesek.
Ez azt jelenti, hogy az úgynevezett termékenységi ablak maximum 5-6 nap lehet, melynek az utolsó napja az ovuláció napja.
Tehát először is tudnunk kell, mikor van tüszőrepedés (ovulation day),- ami nem mindig határozható meg könnyen – és az azt megelőző 2-4 napban a történő megfelelő gyakoriságú együttlét a leghatékonyabb.
Mit is jelent a megfelelő gyakoriságú? Nemzetközi tanulmányok alapján az ejakulátumban található spermiumok mennyisége és minősége szerint az optimális gyakoriság az 1-2 naponta történő együttlét. Az ennél sűrűbb ondótávozás a spermiumok számának, a sokkal ritkább ejakuláció pedig a minőségének rovására mehet.
Tévhit, hogy a hosszú önmegtartóztatás, tartalékolás javítaná a teherbeesési esélyeket, sőt, inkább hátrányos!
2023-07-04 09:48:26
2023-07-04 09:48:26
Alapvetően a lombik eljárás során keletkezett embriókból létrejött terhességekből született gyermekek nagy többsége egészséges. A minimális számú kimutatott betegségekről pedig nem egyértelműen bizonyítható, hogy a pár eredetileg meglévő fertilitási problémájából, vagy az asszisztált reprodukcióból erednek.
Fontos megjegyezni, hogy a lombik eljárás során visszaültetett több embrióból adódó ikerterhességnek nagy az egészségügyi kockázata a terhesség és a szülés folyamán, ezért javasoljuk egy, a legjobb minőségű embrió beültetését. Másik fontos tényező a gyermekvállalás kora, az anyai és az apai magasabb életkor okozta kromoszómarendellenességek a lombik eljárással sem csökkenthetőek.
2023-07-03 09:48:26
2023-07-03 09:48:26
Az egészséges életmód mindenkinek ajánlott attól függetlenül, hogy az ember lombik eljárásban vesz-e részt, vagy sem. Az alapvetően káros dolgok, mint a dohányzás, nagymértékű alkohol-fogyasztás természetesen a meddőségi kezelés során is elkerülendőek.
A megfelelő táplálkozással és mozgással kialakított egészséges testsúly elérése segíti a teherbeesést, tehát mind az elhízás, mind a kóros soványság nehezítő tényezők.
Tévhit, hogy az embrió beültetése után feküdni kell, a stresszoldó séták a friss levegőn segítik a beágyazódást, és a nők jó lelkiállapotát az anyaság küszöbén.
2023-07-02 09:48:26
2023-07-02 09:48:26
Az embriológus, a magyar törvények alapján akkor végezhet embrióbiopszát egy embrión, ha a leendő szülők valamilyen örökíthető betegséget hordoznak, és a genetikai tanács engedélyt adott a vizsgálatra.
A vizsgálat során az embriológus mikromanipulátor segítségével eltávolít egy vagy néhány sejtet, majd ezek örökítőanyagát egy genetikai labor megvizsgálja. Az eredmények alapján a genetikus javaslatot tesz a szülőknek az embriók felhasználását illetően.
A vizsgálat során tehát embriók genetikai vizsgálatára, nem a módosítására kerül sor.
2023-07-01 09:48:26
2023-07-01 09:48:26
Az embriológus termékenységi központban orvosokkal és asszisztensekkel együtt dolgozva vizsgálja a meddőség okát, majd különböző asszisztált reprodukciós technikákat alkalmazva a kívánt terhesség elérésében van szerepe.
Embriók létrejöttét segítjük laboratóriumi körülmények között, ami a petesejtek megtermékenyítésével kezdődik.
Ezt követően inkubátorainkban anyai környezetet biztosítva figyeljük az embriók fejlődését majd kiválasztjuk a beültetésre, embrió-fagyasztásra alkalmas embriókat.
2023-02-09 13:45:30
2023-02-09 13:45:30
Nem tudhatjuk, hogy egy pár hol tart, még csak tervezik a babát, vagy már sok kudarcos hónap, akár vetélés is mögöttük van. Nagyon érzékenyen kellene tudni reagálni arra, hogy egyáltalán van-e igény, szándék, hogy erről a témáról az illető akar-e beszélni. A poénkodás rosszul sülhet el. A „Segítsünk?”, „Megmutassuk, hogy kell?” - a legsúlyosabb mondatok közé tartoznak.
A férfiasságra tett megjegyzés még egy sör mellett sem biztos, hogy vicces, ha a párnak papírja van arról, hogy a férfi oldalon van probléma. A legtöbb diagnózisról az érintett nem tehet, nem kérte a sorstól. A helyzetet tovább súlyosbítja, ha felmerül a donorsejt igénybevételének szükségessége.
Ha egy olyan párnál kérdez rá valaki, hogy „Na mi lesz már, nem jön a baba?”, „Hány éve vagytok házasok?”, akik a sokadik negatív terhességi tesztet követően próbálják összerakni a lelküket, attól ne várjunk őszinte mosolyt.
Felajánlani a segítséget egy beszélgetésre, egy kávéra, hangsúlyozni, hogy a varázspálca nem nálunk van, de a támogatásról biztosítani a másikat, mindennél többet ér. Szabad és sokszor jó kimondani mondatokat. Nem tudom, mit érzel, és min mész keresztül, hiszen nem ismerem, nem tudhatom, de itt vagyok. Nincs két egyforma eset és helyzet, de valami hasonló úton lett gyermekem, tudom, min mész keresztül.
A cikket írta: Horváthné-Lévárt Bernadett - egyetemes-okleveles ápoló
2023-02-09 13:39:05
2023-02-09 13:39:05
Meddőség. Én ezt a rideg kifejezést azt hiszem, sosem éreztem magaménak. Bár voltak komoly hullámvölgyek a hitemben, hogy lesz-e nekem is gyermekem, mégis úgy tekintettem az egészre, mint egy megoldandó feladat. Asszisztált reprodukció, ennyi.
A mi gyermekvállalásunkhoz kell egy kis asszisztencia. Ápolónő vagyok, sokszor asszisztáltam, hát most nekem fognak.
A klinikákon több ismerősömmel is összefutottam, akikről addig nem tudtam, hogy ugyanabban a cipőben járunk. A cinkos összemosolygások, az egymást bíztató üzenetváltások vagy beszélgetések nagyon hamar ráébresztettek, hogy nem vagyok egyedül. Ha érzed, hogy nem vagy egyedi eset, akkor nem az adott diagnózisra koncentrálsz, hanem arra, hogy a zárójelentéseden terhesség létrejötte és élő egészséges magzat szerepeljen.
Mindig mindenben lehet kapaszkodót találni. Ha van diagnózis, hogy miért nem akar sikerülni - például elzáródott petevezeték, endometriózis, mióma, hormonzavar - akkor annak kell örülni, mert megvan az irány, ami felé el lehet indulni. Ha nincs diagnózis, akkor meg annak, hogy a tudomány állása szerint nincs kizáró oka a terhesség létrejöttének.
A cikket írta: Horváthné-Lévárt Bernadett - egyetemes-okleveles ápoló
2023-02-09 13:34:59
2023-02-09 13:34:59
Lombik camino. Az elnevezés nem tőlem ered1, de ennél kifejezőbbet nem találtam. Hiszem azt, hogy mindenkinek megvan a maga életútja, amit akkor is végig kell járni, ha tetszenek az állomások, ha nem. Befolyásolni tudjuk, élni tudunk lehetőségekkel, de arról letérni nem lehet.
Hét év, három inszemináció, két lombik - ez a mi utunk. Sok görönggyel, sok emelkedővel és lejtővel, de az út végén a sikerrel.
Hogy nekem mi segített? Naplót írtam, papírra vetettem minden fontos mérföldkövet, kiöntöttem a szívem, amikor tele voltunk reménnyel, és akkor is, amikor elakadtunk, vagy amikor az előrehaladásnak éppen nagyon örültünk. Az ember a naplóírással picit kívülállóvá válik és szereplője lesz egy történetnek. Szurkolhatunk a főhősért és lehetőségeinkhez mérten alakíthatjuk úgy, hogy happy end legyen a vége.
Ott állt mellettem a férjem, aki nem hagyta, hogy a hitemet elveszítsem, nem hagyta, hogy elsüllyedjek a negatív eseményekben. Bátorított végig és elhitette velem, hogy a küzdelmünknek értelme lesz és mi is szülővé válunk egyszer.
Eltitkolni sem szeretném, hogy mennyi mindent kipróbáltam annak érdekében, hogy azt érezzem, hozzátettem valamit a sikerhez, de ezekről nem lehet röviden beszámolni, ezért keressétek korábbi írásaimat a honlapon.
A cikket írta: Horváthné-Lévárt Bernadett - egyetemi-okleveles ápoló
1 A megnevezés forrása: Tóka Anita - Lombik Camino című könyve
2023-02-07 10:09:18
2023-02-07 10:09:18
Az elhízás számos anyagcserével kapcsolatos betegség forrása lehet, például szív és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, de ide tartoznak bizonyos daganatos betegségek is, amelyek az általános egészségromlás folytán negatívan befolyásolják a nemzőképességet is.
Az elhízásnak számos nemzőképességre gyakorolt közvetlen hatása is ismert. Viszont kevésbé köztudott, hogy az emberi zsírszövet hormonálisan aktív szerv. Az általa termelt hormonok befolyásolják az agyalapi mirigy és a here hormonális egyensúlyát, csökkentve ezzel a nemzőképességet.
Ennek megfelelően tény, hogy egy túlsúlyos férfi esetében az átlagosnál háromszor nagyobb a nemzőképesség-zavar előfordulásának esélye.
A zsírszövetben termelődő zsírsavak, illetve a kóros anyagcseretermékek, a felszaporodott gyulladásos fehérjék nagy mennyisége, közvetlenül károsítja a hímivarsejtek alkotóelemeit, így például a mitokondriumot vagy a DNS-t, ezáltal a mennyiségi csökkenés mellett a spermiumok minősége is romlik.
Az elhízás következtében eltolódott vérzsírösszetétel és vércukorszint, illetve következményes idegkárosodás a merevedési képesség romlásával járhat, mely az életminőség romlás mellett a nemzőképességre is negatív hatással lehet.
A fentiek következtében az elhízott férfiak gyakrabban szorulnak mesterséges megtermékenyítési eljárás alkalmazására, és ennek eredményessége is elmarad normál testsúlyú társaikétól.
A cikket írta: Dr. Takács Tamás andrológus-urológus szakorvos
2023-02-07 09:56:35
2023-02-07 09:56:35
Közismert, hogy a nők termékenysége az életkor előrehaladtával folyamatosan csökken, majd a menopauza után megszűnik. Férfiaknál viszont nincs ilyen éles határ az életkorral járó nemzőképesség csökkenéssel összefüggésben.
Az azonban tévhit, hogy minden férfi a sírba viszi a tökéletes nemzőképességét.
Kutatások szerint a férfiaknál is megfigyelhető, hogy körülbelül 35 éves koruktól folyamatosan csökken a vérben lévő szabad tesztoszteron szintje, és körülbelül 40 éves koruktól romlik a spermiumok mennyisége és minősége is. Különösen igaz ez, ha az általános egészségi állapot romlásával, elhízással vagy éppen helytelen életmóddal párosul. Ennek fontos részjelensége lehet, hogy a spermiumérés zavara miatt a hímivarsejtekben található DNS szerkezete károsodik, a molekula töredezik (fragmentálódik). Ez a jelenség fiatalabb korban is előfordul, azonban az ép funkciójú hereszövet képes lehet ennek a javítására.
Idősebb férfiaknál tehát nemcsak a spermiumok mennyisége és minősége, de a sejtek DNS tartalma is romlik. Ennek következtében megnövekszik a terhesség eléréséhez szükséges idő, és gyakrabban következik be korai vetélés.
A gyengébb minőségű DNS tartalmú hímivarsejtek miatt, az idősebb életkorban apává váló férfiak gyermekei között, gyakrabban fordulnak elő bizonyos betegségek is. Ilyen például az autizmus, a Down-szindróma vagy éppen a skizofrénia.
Természetesen mindez nem jelenti azt, hogy az idősebb korosztálynak le kellene mondani a szülővé válás örömeiről, de tisztában kell lenniük az életkorukból eredő kockázatokkal is.
A cikket írta: Dr. Takács Tamás andrológus-urológus szakorvos
2023-02-07 09:46:24
2023-02-07 09:46:24
A sikeres fogantatáshoz a szexuális együttlét megfelelő időzítése azért fontos, hogy a hímivarsejtek időben eljuthassanak a petesejthez és megtermékenyíthessék azt.
A petesejt a tüszőrepedést követő 12-24 órán belül termékenyíthető meg, míg a hímivarsejtek a női testben 3-5 napig életképesek.
Ez azt jelenti, hogy az úgynevezett termékenységi ablak maximum 5-6 nap lehet, amelynek az utolsó napja a peteérés időpontja (ovuláció napja).
Így először is tudnunk kell, hogy mikor következik be a tüszőrepedés, ez azonban nem mindig határozható meg könnyen. A tüszőrepedést megelőző 2-4 napban történő megfelelő gyakoriságú együttlét a leghatékonyabb.
De mit is jelent a megfelelő gyakoriság?
Nemzetközi tanulmányok alapján elmondható, hogy az ejakulátumban található spermiumok mennyisége és minősége szerint az optimális alkalom az egy-két naponta történő együttlét. Az ennél sűrűbb ondótávozás a spermiumok számának, míg a sokkal ritkább ejakuláció pedig a minőségének a rovására mehet.
Tévhit tehát, hogy a hosszú önmegtartóztatás vagy tartalékolás javítaná a teherbeesési esélyeket, sőt inkább hátrányos.
A cikket írta: Dr. Takács Tamás andrológus-urológus szakorvos
2023-01-23 13:47:10
2023-01-23 13:47:10
Több megküzdési stratégia közül választhatunk, miközben babára vágyunk.
Ha úgy érzed, elakadták az utadon, merj segítséget kérni!
A cikket írta: Jankáné Rácz Marietta, önismereti segítő - Ölembe Várlak
2022-12-23 13:54:35
2022-12-23 13:54:35
“Hogyan ne hízzunk el karácsonykor?”- olvasható egyre több helyen. Nem célom túlevésre, korlátlanságra buzdítani senkit az ünnepi étkezést illetően, ugyanakkor fontosnak tartom, hogy ne a kalóriákon legyen a hangsúly az ünneplés során. Egy kiegyensúlyozott életmód mellett, ha nem áll fenn semmilyen ezt korlátozó betegség, nyugodt szívvel fogyasztható a hagyományos karácsonyi menü a maga zsírban, cukorban bővelkedő fogásaival. Egy karácsonyi vacsorától még senki nem lett cukorbeteg vagy túlsúlyos.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a közös ünneplésnek az evés mindig, minden kultúrában a részét képezi. A klasszikus ünnepi fogások a hagyományőrzés részét is képezik. Nem csak fehérjét, szénhidrátokat, zsiradékot eszünk, hanem karácsonykor töltöttkáposztát, halászlevet, bejglilt. Amire elsősorban felhívnám a figyelmet, hogy együnk amennyi jólesik. Egyszerűnek hangzik, de tapasztalataim alapján nagyon kevesen esznek karácsonykor tényleg annyit, amennyit szeretnének. Sokan visszafogják magukat attól félve, hogy felkúszna néhány kiló az ünnepek alatt, de még többen túleszik magukat unszolásra, vagy kontrollt vesztenek. Javaslom, figyeljünk testünk jelzéseire. Nem szükséges, hogy a családi vacsora velejárója legyen a túlevés okozta rosszullét is. Megfontoltan, lassan falatozzunk, élvezzük ki az ízeket. Vegyünk kisebb adagokat, hogy mindent megkóstolhassunk az ünnepi asztalon.
Ha szeretnénk a saját és szeretteink egészségéért tenni az ünnepek alatt, az alábbi tippek segíthetnek:
Tervezzünk valamilyen mozgást az ünnepek alatt. Egy futás, egy reggeli jóga vagy egy séta segíthet kikapcsolódni a rohanós készülésből és a nyüzsgő családi összejövetelekből. Egy közös kirándulás pedig akár közös hagyománya is lehet a családnak. Olyan sportot keressünk, ami örömforrás, ne büntetésképp gondoljunk rá.
Tartsuk tiszteletben mások étkezési szokásait, kívánságait!
Sajnos, az ünnepek alatti engedékenyebb étkezés nem vonatkozik azokra, akiknek egészségügyi állapota miatt bizonyos ételeket nem ehetnek. Allergiák, gluténérzékenység, epepanaszok, cukorbetegség csak pár példa, amik mind szigorúbb étrendet kívánnak szenteste is. Ezek a betegségek ünnepekkor sem „mennek szabadságra” így hanyagolásuk komoly panaszokat, egyes esetekben sürgős kórházi ellátást is igényelhetnek.
Azokat, akik betegség miatt kénytelenek bizonyos ételeket megvonni maguktól idén azzal bíztatom, hogy kicsit megreformált, átalakított fogásokkal diétásabb karácsonyt ünnepelni a szeretteink körében még mindig jóval kellemesebb, mint rosszulléttel, kórházi látogatással küzdeni. Egyre többen vannak, akik különböző étrendeket etikai vagy egészségtudatos szempontok miatt eltökélten követnek. Tartsuk tiszteletben a többiek döntéseit, ne unszoljuk azokat az ételeket, amiket nem fogyasztanak el szívesen. Fogadjuk el családtagjaink diétáját, nem karácsonykor fogjuk őket “megváltani” különböző étkezési irányzatokból. Kellemes, meghitt ünnepeket!
Demeter Dóra
Dietetikus
2022-11-07 08:00:39
2022-11-07 08:00:39
Összeházasodtunk. Ekkor 27 éves voltam. Nagy volt a baráti társaságunk és a családunk is. Nyaranta 3-4 esküvőre voltunk hivatalosak.
Álltunk a sorban, hogy majd lassan már mi jövünk.
Családi események… újabb esküvők… születésnapok… karácsonyok…
Újabb és újabb gratuláció, de nem nekünk - mi csak mindig másoknak gratuláltunk és más örömének örültünk.
Egyszer csak azon kaptuk magunkat, hogy már mindenki a belső sávban halad, mi pedig még a külsőben araszolunk…
Bár először még csak haladtunk és hittük, hogy ha tartjuk a sebességet, abból nem lehet baj. De az idő nem tartotta a korlátokat és csak rohant. Száguldott… Legalábbis mi nők, akik ebben benne vagyunk vagy voltunk, azt érezzük, hogy a biológiai óránk ketyegése elnyom minden zajt.
A többiek lassan túl az első nehézségeken, amiket nem értesz. Mi nehéz a babázásban - nekem ne panaszkodjon, hogy álmos… hogy jön a foga… hogy nincs magára ideje… mit meg nem adnék, hogy egy szál melegítőben teljen a napom, és babaillat terjengjen mindenütt.
De nekem továbbra is a legfőbb problémáimat a munkahelyiek tették ki - pedig de szerettem volna már mást.
Aztán már azt vettem észre, hogy állunk egy körben valami összejövetelen, és társaságról társaságra kullogok a pohár italommal - sajnálom magam, mert én nem azért nem iszom alkoholt, mert épp szoptatok, hanem mert sofőrködök.
Viszont se így, se úgy nem tudok a témákhoz hozzászólni. Hiába tanultam csecsemőgondozást, ez azon túlmutat. És érzi is az ember, hogy itt az én tudásom nem állja meg a helyét, hiszen a gyakorlat mindent átír, és olyantól várnak bíztatást, praktikát, tippet, aki tudja, hogy miről beszél, és nem csak valami tankönyvi bekezdést mond fel.
Semmi közöm a bölcsőde- és az óvodaválasztáshoz, ahhoz hogy mekkora nehézség a sok betegség, amit az elején hazahoz… már a kistesó(k)nak…
Lassan ott tartunk, hogy a kisgyerek, akit nemrég picit megringattam, és a karomban tartva arról ábrándoztam, hogy milyen jó lesz majd, a sok egykorú gyerek között az enyémnek is lesz sok pajtása, már a betűkkel és számokkal barátkozik, iskolába jár.
Nálunk meg még mindig útra se kelt.
Pedig a hosszú és türelmes várakozás után, már mennyi mindent megtettünk a baba érkezéséért.
Az ember minden egyes ilyen találkozásból persze szomorúan, de ugyanakkor harcosan megy haza, hogy még többet tesz, még jobban beleássa magát abba, hogy legyen neki is kiről mesélni.
Horváthné-Lévárt Bernadett - egyetemes-okleveles ápoló
2022-10-24 09:52:49
2022-10-24 09:52:49
A kevés alvást sokszor majdnem pozitív szokásnak tekintjük. Szorgalmas, kitartó, önfeláldozó személyekkel azonosítjuk azokat, akiknek már aludni sincs idejük, annyira elfoglaltak. Ugyanakkor ennek rengeteg hátulütője lehet, többek között a nem kívánt súlygyarapodás is. Kutatások már régen kimutatták az összefüggést a nem megfelelő mennyiségű alvás és az elhízás között.
Azok, akik keveset alszanak, kisebb sikerrel küzdenek a leadni kívánt kilókkal, romlik a teljesítőképességük, negatívabban élik meg a hétköznapi nehézségeket. Rengetegen szenvednek a rossz alváshigiénia következményeitől. (Az alváshigiéné az alváshoz kötődő szokásokat jelenti.) Keveset vagy nem megfelelő minőségben pihennek. Ilyenkor a nap folyamán sokan az édességekhez nyúlnak, ami betudható a stresszevésnek, de az alvás miatt megnövekedett nassolási vágynak is, sőt egy kutatásban kimutatták, hogy az a csoport, amely csak hat órát aludt, jobban preferálta az édes ízeket kipihent társaikkal szemben, akik nyolc órát nyomták az ágyat.
Végül, de talán a legfontosabb, hogy a megfelelő mennyiségű alvásra külön figyelmet kell fordítanunk, mivel ezt a tényezőt gyakran elhanyagoljuk, pedig jelentősen befolyásolja az életminőséget és hátráltathatja a kívánt fogyást is.
2022-10-03 14:08:38
2022-10-03 14:08:38
Napjainkban elterjedt a különféle síkosítók használata az együttlétek élményének fokozására, ám azzal sokan nincsenek tisztában, hogy ezek a kiegészítők ronthatják a spermiumok minőségét.
Szerencsére nem kell lemondani ezekről a kiegészítőkről, hiszen egyre több úgynevezett spermabarát termék kerül forgalomba, amelyeken a „fertility friendly”, vagyis termékenységbarát felirat hirdeti, hogy fogantatási célzattal „elkövetett” szexuális aktus közben is biztonsággal használhatók.
A túlsúly és a mozgásszegény életmód termékenységi zavarokhoz vezethet. Bizonyított tény ugyanis, hogy egy ideális testsúllyal és erőnléttel rendelkező szervezet esetén nagyobb az esély a fogantatásra, és a terhesség, szülés akadályainak leküzdésére.
Nem kell persze élsportolónak lennünk, de napi félóra testmozgás mindenkinek belefér, hogy a megfelelő táplálkozással karöltve kialakítsuk a megfelelő, azaz nem kórosan sovány, de nem is túlsúlyos, jó erőnlétben lévő szervezetünket.
2022-10-03 14:00:35
2022-10-03 14:00:35
Betegség, drogok, koffein, dohányzás, nem nehéz elképzelni, hogy károsan hatnak a női és férfi termékenységre. Arra azonban már kevesebben gondolnak, hogy megszokott hétköznapjaink során hányszor kerülünk kapcsolatba olyan vegyi anyagokkal, amelyek ugyancsak csökkentik a termékenységet.
Az endokrin diszruptorok (ED) olyan környezeti vegyszerek, amelyek befolyásolják a szervezetben található hormonok működését. Az ED-k összefüggésbe hozhatók többek között a meddőséggel, az endometriózissal, a cikluszavarokkal, a korai pubertással, az elhízással, de egyes daganatok, például az emlőrák kialakulásával is. Az emberek 95 százalékánál kimutatható az ED-k halmozódása, és meddőséggel küzdő páciensek esetében rendszerint nagyobb mennyiségben.
ED-kből sokféle létezik, gyakran megtalálhatók műanyagtermékekben, konzervdobozok belső felén, vagy éppen a fényes papírra nyomtatott blokkokon. Nem nehéz elképzelni, hogy ezekről a felületekről milyen könnyen kerülnek bele az ételünkbe, italunkba, ezáltal a szervezetünkbe. A parabének ráadásul elterjedt tartósító- és antibakteriális szerek, amelyek közvetlenül megtalálhatók számos élelmiszerben és kozmetikai cikkben is.
Az ED-kel való érintkezés kiemelten veszélyes a születés előtti, úgynevezett prenatális időszakban, illetve gyermekkorban. Az ED-k hatását elsősorban állatokon figyelték meg, leggyakrabban a szaporodással kapcsolatos folyamatokra fejtenek ki hatást, illetve egyes fajok hímnemű egyedeinek feminizálódásában is szerepük van.
Az ED-k azért jelentenek gondot a termékenységre, mert utánozhatják vagy gátolhatják a női és férfi nemi hormonok, vagyis az ösztrogén és tesztoszteron termelődését, illetve működését. Mindez a hormonszint ingadozásához, az ivarsejtek minőségi romlásához, a menstruációs ciklus felborulásához, a spermiumok DNS-fragmentációjához, vagyis a nemzőképesség csökkenéshez vezethet.
Noha mindnyájunk szervezetében megtalálhatók az ED-k, a termékenységi problémával küzdő pároknak érdemes céltudatosan csökkenteni a bevitt mennyiséget.
Az ED-ket lehetetlen teljesen elkerülni, ugyanakkor a zöldségek, gyümölcsök alapos megmosásával, a feldolgozott élelmiszerek kerülésével, a műanyagcsomagolás mellőzésével máris sokat tettünk szervezetünk ED-szintjének leszorításáért.
Érdemes továbbá mértékkel fogyasztani az olajos halakat, hiszen ezekben felhalmozódnak a nehézfémek, és ne kerüljünk közel füsthöz, erős vegyszerekhez, légfrissítőkhöz, illatosított termékekhez. Az is fontos, hogy rendszeresen szellőztessük az otthonunkat, illetve azokat a helyiségeket, ahol jelentős időt töltünk!
2022-10-03 13:50:31
2022-10-03 13:50:31
A rosszindulatú daganatos megbetegedés diagnózisa mindenki számára lesújtó hír, azonban az orvostudomány jelen állása szerint a legtöbb esetben jól gyógyítható. Éppen ezért a családtervezés sem kizárt, ám szem előtt kell tartani, hogy egyes daganatos megbetegedésekben alkalmazott kezelések károsíthatják a petefészket és a spermiumtermelést is, ezáltal meddőséget okozhatnak.
A kemoterápia, a sugárkezelés, a hormonterápia és a rosszindulatú daganat műtéti kezelése mind-mind káros hatással lehet a női és a férfi ivarszervekre, illetve a petesejtekre és az ondótermelésre, valamint lehetetlenné teheti a magzat kihordását.
A fentiek leírtak alapján, amennyiben nem zárult le a családalapítás igénye, a daganat kezelését megelőzően minden esetben a termékenység, illetve férfiak esetében a nemzőképesség megőrzését célzó orvosi konzultáción érdemes részt venni. Amennyiben nagy az esélye, hogy a daganat kezelését követően meddőség alakul ki, minden esetben meddőségi specialistához, illetve férfiak esetében andrológushoz szükséges fordulni, hogy egy asszisztált reprodukciós centrumban a termékenység megőrzését célzó eljárásokat el lehessen végezni.
Párkapcsolatban élő páciensek számára a leggyakrabban alkalmazott eljárás az embriófagyasztás. Egyedülálló nők esetében a termékenység megőrzésének elsőként választandó módszere a petesejtfagyasztás. Abban az esetben, ha már kevés idő áll rendelkezésre a daganatterápia megkezdése előtt, a petefészekszövet fagyasztása is megfontolandó. Férfiaknál a leggyakoribb eljárás a spermium fagyasztása.
2022-10-03 13:42:30
2022-10-03 13:42:30
Kevésbé egyértelmű ugyan, ám meg kell említeni, hogy bizonyos kutatások arra jutottak, hogy a koffein túlzott fogyasztása hatással lehet a fogantatás bekövetkeztére. A kávé, a teák, az energiaitalok, de számos ártalmatlannak tűnő üdítőital, sőt a csokoládé is bőven tartalmaz ebből az élénkítő hatású vegyületből. Nagy mennyiségű fogyasztásuk esetén nő a várandóssághoz szükséges idő, és a vetélések aránya is emelkedik. A túlzott koffein-bevitel növelheti a kis születési súly kockázatát is.
Természetesen családtervezés esetén nem a reggeli túléléshez nélkülözhetetlen egy csésze kávéról kell lemondanunk, hanem a mértéktelen koffein-fogyasztásról, amely káros, mind a férfiak, mind a nők számára.
Fontos megemlíteni, hogy a koffein és a termékenység kapcsolatáról egyelőre nincsenek minden kétséget kizáró kutatási eredmények, de a szakemberek vélelmezik az összefüggést.
A koffein esetében is, mint mindenben, járjuk az arany középutat, csak mértékkel fogyasszuk. A fogantatási kísérletek során érdemes a nőknek napi 200 mg-ban (kb. két csésze kávé, négy csésze tea) maximalizálni a koffeinadagot.
2022-10-03 13:37:33
2022-10-03 13:37:33
A vágyott gyermek megszületéséhez sok esetben rögös út vezet. A családtervezést fontolgató párok mintegy egyötödénél mutatható ki valamilyen rendellenesség, ami megnehezíti, rosszabb esetben lehetetlenné teszi a saját gyermek vállalását.
Az orvostudomány napjainkban számos esetben nyújthat megoldást erre a problémára, ám legalább ennyire fontos, hogy mi magunk is mindent megtegyünk azért, hogy megelőzéssel, helyes életmódunkkal, ártó dolgok kerülésével elejét vegyük a meddőségnek. Mindezt ne akkor tegyük, amikor elérkezettnek látjuk az időt a gyermekvállalásra, hanem most!
Közismert, hogy a drogfogyasztás rendkívül káros. Nemcsak a saját egészségünket tesszük kockára, de a közvetlen környezetünkre, a párkapcsolatunkra, sőt az egészségügyi ellátórendszerre is mérhetetlenül nagy terhet helyezünk. A heroin, a kokain, az ecstasy, sőt a marihuána is rombolja a szervezetet, mind a nők, mind a férfiak esetében maradandó károkat okozhatnak, és meddőséghez is vezethetnek.
A drogfogyasztás a várandósság alatt pedig nemcsak az anya szervezetét, de a magzatot is károsítja. Míg egyes élvezeti szerek közvetlenül a spermiumokra és a petesejtre is kifejtik károsító hatásukat, addig más készítmények a méhlepényen át, közvetlenül jutnak el a magzatig, súlyos egészségkárosodást okozva a babának.
A rendszeres marihuánafogyasztás hormonális változásokat idézhet elő a nőknél, amely káros hatással lehet a tüszőérésre, ezáltal csökken a várandósság esélye, rosszabb esetben meddőség is kialakulhat.
A rendszeres marihuánafogyasztás várandósság esetén súlyos magzati fejlődési rendellenességeket is okozhat, és ritkán ugyan, de halvaszületéshez is vezethet.
A kokain- és heroinfogyasztás növeli a várandósság alatt előforduló szövődmények esélyét, fokozza a lepényleválás, a koraszülés, a halvaszületés, illetve az újszülöttkori elhalálozás kockázatát.
Vannak olyan, legálisan beszerezhető nyugtató szerek is, mint például a diazepám vagy az opioid, amelyek ugyancsak a tüszőérés zavarához vezethetnek, és rendszertelenné válhat, vagy akár el is maradhat a menstruációs ciklus. Babavárás előtt elengedhetetlen egyeztetni a gyógyszert felíró orvossal, pszichiáterrel ezek szükségességéről, a mellékhatásokról, és amennyiben lehetséges, a gyógyszeres kezelést fel kell függeszteni.
Nem köztudott, ezért nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a testépítés során, illetve a versenysportokhoz rendszeresen szedett anabolikus szteroidok hatására a herék mérete csökken, és leállhat az ondótermelés. A szteroidfogyasztás befejezte után általában két évnek kell eltelnie, mire a spermiumok termelődése vissza áll. Amennyiben sokáig használják a férfiak a szteroidokat, az is előfordulhat, hogy ez a folyamat visszafordíthatatlanná válik, vagyis súlyos, férfi eredetű meddőség alakulhat ki.
A férfiak nemzőképességére kifejezetten káros hatással lehet a heroin, a kokain, a marihuána és egyéb drogok, ugyanis jelentősen rontják a tesztoszteronszintet, sőt a szexuális étvágyat, így a sokat emlegetett libidót is. Bizonyítékok támasztják alá, hogy a marihuána rendszeres fogyasztása csökkenti az ondó mennyiségét, a spermiumok számát és mozgékonyságát, könnyen belátható tehát, hogy drasztikusan rontja a nemzőképességet.
Ráadásul a férfiak drogfogyasztása hatással lehet a várandósságára is, ugyanis az idevágó kutatások egyértelműen kimutatták, hogy sokkal magasabb a vetélés kockázata azoknál a nőknél, akiknek párja a fogantatás előtt legalább hetente egyszer elszívott egy spanglit, az erősebb szerekről nem is beszélve!
2022-09-20 08:38:13
2022-09-20 08:38:13
A morbid elhízás, vagy a jelentős alultápláltságról könnyű megmondani, hogy egészségtelen testalkattal állunk szemben. Az esetek többsége viszont jóval árnyaltabb. Általában azt, aki nem tűnik elhízottnak, automatikusan egészségesebbnek tartjuk túlsúlyos társaiknál. Az igazság viszont jóval összetettebb.
Számtalanszor hallani olyat, hogy valakin nem látszik a túlsúly, „eloszlik rajta” mert magas, vagy „nem tud hízni” és „szerencsés alkat, mert bármit ehet”. Gyakran a fizikai munkát, rendszeres sportot végzők is azt gondolják, hogy „bármit ehetnek, hiszen lemozogják”. A fenti sorok csak kiemelt példák arról, hogy mennyire a kinézetet részesítjük előnyben a tényleges egészséggel szemben. Erre sajnos a szakemberek is hajlamosak, hiszen kulturálisan belénk ivódott ez a nézet. A valóság viszont az, hogy az életmódi tényezők ennél sokkal összetettebbek, és az egészségtelen étkezési szokások akkor is kifejtik a hatásaikat, ha az kívülről nem látszik.
Gyakran látunk vékony alkatú inzulinrezisztens pácienseket, hiszen a sejtek inzulinérzékenysége akkor is csökkenhet, ha mellette még nem jelentkezett elhízás. Nem ritkák azok az esetek, ahol a testösszetétel mérésen derül ki, hogy a páciens testzsírszázaléka a normálisnál magasabb, holott az izomtömeg minimális, kinézetre vékony betegről van szó. Itt a hasi és a szerveket körülvevő viscerális zsír egészségre gyakorolt negatív hatásai ugyanúgy jelentkeznek, mintha az illető látványosan el lenne hízva. Sokan az ilyen eseteket hívják „vékony kövéreknek”.
Ugyanúgy nem szabad elfelejteni, hogy például a vörös húsok daganatkeltő hatása, a transzsírsavak szív- érrendszert károsító hatásai vékony embereknél, sportolóknál is károsítják az egészséget.
Annak pedig, aki szeretne gyermeket, különösen érdeke, hogy megőrizze egészségét nemcsak azért, hogy sokáig aktív részese lehessen a gyermekei életének, hanem azért is, hogy egy jó példát örökítsen tovább az utódainak, megalapozva nemcsak az anyagi jólétüket és oktatásukat, de az egészségüket is.
A cikket írta: Demeter Dóra dietetikus
2022-06-15 09:13:03
2022-06-15 09:13:03
Június 12-én, teltházas rendezvénnyel debütált Hello Termékenységtudatosság programunk első Sunday Brunch találkozója, ahol gyermekvállalás előtt álló vagy teherbeesési nehezítettséggel küzdő nők és férfiak hallgathatták meg szakértőink előadásait egy egészséges reggeli mellett.
A Hello Termékenységtudatosság kezdeményezésünk elsődleges célja a meddőség megelőzése. Vagyis, hogy azok a fiatalok, akik egyszer majd szeretnének gyermeket, rendelkezzenek azokkal az ismeretekkel, melyek segíthetik őket abban, hogy ne legyen szükségük meddőségi kezelésre a vágyott baba megérkezéséhez, meg tudják őrizni a termékenységüket. De természetesen azoknak is segítséget és sok hasznos információt nyújtunk oldalunkon, akik már gyermekvállalás előtt állnak, de teherbeesési nehézségekkel küzdenek.
A program megálmodója Dr. Vesztergom Dóra, aki a Felelősen Magadért Egyesület tagja, állandó szülész-nőgyógyász, endokrinológus és meddőségi specialista szakértője. Az új kezdeményezés szakértői csapatának további tagjai: Dr. Buzder Tímea embriológus, Dr. Takács Tamás andrológus-urológus szakorvos, Demeter Dóra dietetikus, és érintettként csatlakozott hozzájuk Horváthné-Lévárt Bernadett okleveles ápoló.
Miért fontos a termékenység megőrzése?
Sajnos évről-évre az tapasztalható, hogy egyre nagyobb a meddő párok száma. Arányuk 2021-ben Magyarországon 15-20%-ra tehető, ami ijesztően magas. Fontos ugyanakkor leszögezni, hogy a meddőség szó szerencsére sokszor csak egy életszakaszt jelöl, nem pedig végleges gyermektelenséget. Ahhoz, hogy ez így legyen, nem elegendő a kezeléseken való részvétel: a megfelelő életmód, testsúly is rengeteget számít a babaprojekt sikerességében.
Pontosan itt jön a képbe a tudatosság, illetve a Hello Termékenységtudatosság szakértői csapata, akik azokra a – sokszor aprónak tűnő – mozzanatokra, döntésekre irányítják rá a figyelmet, amik befolyásolhatják a termékenységet.
A szakértők 5 fontos pillért határoztak meg, melyek jelentősek a termékenység megőrzése, javítása szempontjából. Az esemény keretében ezeket a témaköröket járták körbe Jaksity Katával, a Felelősen Magadért Egyesület elnökével.
1. Időzítés, avagy miért csak 5 napon át termékenyek a nők, míg a férfiak minden nap nemzőképesek?
A válasz a nők ciklusában rejlik: hormonok hatására a tüszők növekedésnek indulnak, a petesejtek közül 1 kiválasztódik, a többi pedig megáll a fejlődésben és elhal. Az érett tüsző ugyancsak hormonokat termel, ami megindítja a tüszőrepedést. A megrepedt tüszőből a petesejt kiszabadul, és bekerül a petevezetőbe. A petesejt a tüszőrepedés után átlagosan 12-24 órán belül képes a megtermékenyülésre.
Ezzel szemben a hímivarsejtek átlagosan 3-5 napig életképesek. Tehát a termékenységi ablak a tüszőrepedést megelőző legfeljebb 5 napban van nyitva, így a gyermekre vágyó pároknak ebben az időszakban érdemes rendszeresen együtt lenniük.
2. Az életkor szerepe – a petesejtet nem lehet botoxolni
Sajnos babatervezés szempontjából az életkor a legfontosabb tényező. Lehet ezen megsértődni, lehet vele vitatkozni, de felesleges. A biológia meghatározó ez esetben is, de természetesen az életmód is befolyásolja nemcsak a megtermékenyítés, megtermékenyülés lehetőségét, hanem az embrió „paramétereit” is. Hiába vagyunk fiatalosak, fittek, sajnos a petesejteket nem lehet botoxolni.
A nők meghatározott számú petesejttel születnek. Ez a „készlet” minden hónapban folyamatosan, 35 év felett pedig drasztikusan csökken. Sajnos az életkorral nemcsak a petesejtek száma, hanem a minősége is romlik, ezért 40 éves kor felett a várandósság esélye már alacsony, 45 éves kor felett pedig felér egy lottó főnyereménnyel.
De nemcsak a nők esetében kell az évekkel számolni, ha a gyermekvállalás a kérdés. Bár kisebb ütemben, de a férfiaknak is csökken a nemzőképességük, általában 40 éves kor felett.
Mivel az életkor előrehaladtával csökken a spermiumok száma és romlik a minősége, megnő a várandósság eléréshez szükséges idő, a vetélés veszélye, illetve növekszik a magzati kockázat is, bizonyos veleszületett betegségekre nézve (pl. idegrendszeri, pszichiátriai kórképek, gyermekkori daganatok). Tekintettel a fokozott genetikai kockázatra, 40 év feletti férfiak esetén a gyermekvállalás előtti genetikai tanácsadás hasonlóan hasznos lehet, mint a 35 év feletti hölgyeknél.
3. Életmód – mit (t)együnk, hogy szülők lehessünk?
A megfelelő életmód nemcsak azt jelenti, hogy kerüljük a dohányzást, a rendszeres alkoholfogyasztást. Azt is magába foglalja, hogy tudatosan építsük be a mozgást a mindennapjainkba! A rendszeres sport mind a férfiak, mind a nők esetében jelentős termékenység-javulást eredményez, akár már pár hónap alatt is.
Érdemes kardio és erősítő edzéseket is beiktatni a heti rutinunkba, mellyel nemcsak általános egészségünkért, de a gyermekáldásért is sokat tehetünk.
A mozgás mellett kulcsfontosságú a megfelelő, kiegyensúlyozott étkezés. Sajnos csodadiéták nincsenek, az extrém diéták legtöbbször ártanak, vagy hosszú távon nem hatékonyak a visszahízás miatt.
Kerülni kell a finomított cukrot, a zsírban gazdag ételeket, feldolgozott élelmiszereket. Kutatások alapján a mediterrán diéta javasolt azoknak, akik babát szeretnének, melynek betartása nem is olyan nehéz: rendszeres hal-, nagy mennyiségű zöldség- és gyümölcsfogyasztást, sovány tej és tejtermékek választását, teljes kiőrlésű pékáru előnyben részesítését foglalja magába. A megfelelő étkezés pedig a terhesség során is kulcsfontosságú, a babavárás alatti étkezés befolyásolhatja a gyermekünk későbbi egészségét.
Az étrend-kiegészítők túlszedése is lehet kontraproduktív! Így mielőtt magunk, illetve párunk számára kiválasztjuk ezeket a készítményeket, legalább egyszer mindenképp érdemes szakemberrel egyeztetni.
4. Testsúly – nem a címlap, hanem az egészség a cél!
Fontos leszögezni, hogy a normál testsúly nem azt jelenti, hogy mindenkinél az XS méret, vagy éppen a kockahas elérése a cél. Sőt! A túl alacsony testzsírszázalék éppúgy akadályoztathatja a baba érkezését, mint a túlsúly. A cél a normál és egészséges súly elérése.
Számos tanulmány alátámasztotta, hogy túlsúlyos nőknél a várandóssághoz szükséges idő hosszabb volt, mint normál testalkatú társaiknál. Szintén kutatások bizonyítják, hogy a BMI emelkedése fordítottan arányos a termékenységgel 29-es BMI érték felett.
A normál testsúly pedig nemcsak a spontán teherbe esésénél, de a lombikbébi program eljárásoknál is fontos kérdés: mivel a túlsúlyos páciensek petesejtjei szignifikánsan kisebbek a normál testtömegű társaikénál, és kisebb eséllyel is termékenyülnek meg. Nemcsak a megtermékenyülés, de az élve születés esélye is csökken, 40 es BMI-nél már 50%-kal!
De jó hír, hogy már akár 5%-os testsúycsökkenés is jelentősen növelheti a terhesség esélyét!
Nők esetében a testsúly nemcsak felnőtt korban, vagy éppen babatervezés előtt fontos. Friss kutatások szerint azok a lányok, akik tinédzser éveikben túlsúlyosak voltak, nagyobb arányban küzdenek a későbbiekben meddőséggel, függetlenül a felnőtt kori súlyuktól, mint azok, akik már tizenévesen is normál súllyal rendelkeztek.
5. Betegségek a meddőség hátterében
Természetesen vannak olyan betegségek, melyeket nem lehet megfelelő életmóddal elkerülni, és meddőséget okozhatnak. De ezekben a helyzetekben is nagyon fontos a tudatosság, hogy időben diagnosztizálják őket, és mielőbb megkezdődjön a kezelésük.
Akkor sem szabad feladni a reményt, ha lombik eljárás az egyetlen út a babához! A rendezvényen is erre biztatott mindenkit Lévárt Bernadett, aki saját lombik-történetével adott erőt mindazoknak, akikre hosszabb út vár a gyermek érkezéséig. Egyik fontos üzenete az érintettek számára: ha a pár egyik fele elveszti a lendületét, hitét, akkor a másik legyen ott, segítse őt talpra, mert megéri.
2022-04-08 12:50:54
2022-04-08 12:50:54
A nagy mennyiségű alkoholfogyasztás impotenciát okozhat, csökkentheti a szexuális étvágyat (a libidót), ronthatja a szexuális teljesítményt, és káros hatással van a spermiumok minőségére is.
Mit tehetünk?
A férfiak úgy javíthatják a nemzőképességüket, hogy biztonságos keretek közé szorítják az alkoholfogyasztásukat.
Könnyebb úgy lemondani az ivásról, ha a környezetünk sem iszik, illetve más tevékenységet találunk a kikapcsolódásra. Ha a párunkkal vagy egy barátunkkal együtt vágunk bele az alkoholmentes életmódba, növelhetjük a fogamzás valószínűségét, valamint a baba és a saját egészségünket is javíthatjuk.
A cikket írta: Vesztergom Dóra szülész-nőgyógyász, endokrinológus, meddőségi specialista és Demeter Dóra dietetikus
2022-03-10 10:13:45
2022-03-09 10:13:45
2022-03-07 10:13:45
2021-11-19 13:28:59
2021-11-19 13:28:59
Fontos, hogy egy kitűzött cél lebegjen előttünk. Azoknál, akik már régóta babát szeretnének, általában nem szokott gondot okozni az elkötelezettség, de nem árt tudatosítani, miért is vágunk bele. Egy kialakított egészségesebb életmód a babának és a családnak is számtalan módon javára válik. A születendő gyermek egészségét már fogantatás előtt elkezdhetjük megalapozni az életmódunkkal, ezért is fontos, hogy kerüljük a szélsőségességek, gyors fogyást ígérő „csodamódszereket”, amik az egészségünk rovására mehetnek.
Dicséretes a nagy kezdeti motiváció, de annak, aki önsanyargatással, megszorítások tömkelegével kezdi az életmódváltást, hamar alábbhagy a lendülete, így egy negatív élménnyel gazdagodik, ami miatt később nehezebben vág újra bele a diétázásba. Javasolt apró lépésekkel kezdeni, például előre készíteni egy szendvicset uzsonnára a büfében hirtelen bekapott túróstáska helyett, lift helyett lépcsőt használni, venni egy kisebb adag salátát a kedvenc főételünk mellé.
Ne akarjunk pár hét alatt megszabadulni 10-15 kilótól. Az egészséges testsúlycsökkenés mértéke heti 0,5-1 kg. Így elkerülhető a jojó effektus, illetve az, hogy az izomtömegből fogyjunk.
Nem létezik egy egységes, tökéletes étlap, ami mindenki igényeit egyenlően kielégítené. Azt, hogy mikor eszünk utoljára aznap, mit érdemes fogyasztanunk ebédre függ az alvásciklustól, munkavégzés típusától, a rendelkezésre álló időnktől és számos más tényezőtől. Kérjük dietetikus szakember segítségét az egyéni diéta kialakításában.
Ahelyett, hogy hatalmas listát állítanánk össze tiltott ételekből, elsősorban bővítsük a repertoárunkat. Ne azon legyen a hangsúly, hogy csokira ránézni sem szabad, hanem kezdjünk el gyümölcsöt is rágcsálni a főétkezések között. Nem kell előről kezdeni a diétát, ha épp csak fehér kenyérből készült szendvicset volt alkalmunk enni, de kóstoljuk meg a korpás, rozsos, teljes kiőrlésű változatokat is, igyekezzünk beépíteni a diétába. A krumpli tiltása helyett felezzük meg a mennyiségét és a felszabadult helyre válasszunk zöldségeket.
Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend nem ízetlen natúr húsokat, maréknyi üres rizst és vízízű főtt brokkolit jelent. Próbáljunk ki új recepteket, alapanyagokat. Ázsiai konyhák receptjei remek inspirációk lehetnek a zöldségek sokszínű elkészítésére. Gondoljunk csak a currykre, nyári tekercsekre, zöldséges levesekre, wok ételekre. Saláták ízvilágát is feldobhatjuk számtalan öntettel, habár itt érdemes a majonézes, cukros, nagyon olajos önteteket kerülni. Javasolt eceteket, joghurtos vagy mustáros önteteket készíteni házilag.
Az elkövetkezendő étkezések megtervezése, többnapra való vásárlás, ebéd, uzsonna előre csomagolása segít abban, hogy ne utolsó pillanatban éhesen kelljen valamit gyorsan előteremteni. Így sokkal könnyebb új fogásokat, több zöldséget, magasabb rosttartalmú köreteket (barnarizs, bulgur, hüvelyesek) beépíteni az étkezésbe.
A rendszeres sport megkerülhetetlen eleme a kiegyensúlyozott életmódnak, és az egészséges fogyásnak is egyik alapköve. Nagyobb testsúlyfeleslegnél kérjük edző segítségét, hogy testi épségünket, ízületeinket ne veszélyeztessük.
Az állandó éhség megnehezíti a hétköznapi feladatok ellátását és lassítja az anyagcserét. Ráadásul, ha alapanyagcsere alatti az energiabevitel, a szervezet raktározni kezd. Ez magyarázza azt a jelenséget, hogy gyakran a gyors fogyás után gyors visszahízás is jelentkezik.
Forduljunk dietetikushoz, ha nagyobb mennyiségű súlyfelesleggel rendelkezünk. A dietetikai konzultáció során van alkalom részletesen kielemezni az étkezési naplót és személyre szabottan megbeszélni a szükséges változtatásokat. Fontos, hogy a szakember azért van, hogy partner legyen az életmódváltásban. Legyünk őszinték a szokásainkat, nehézségeinket illetően, így gyümölcsöző lesz a közös munka.
A cikket írta: Demeter Dóra dietetikus
2021-11-19 11:37:13
2021-11-19 11:37:13
A napokban szembe jött velem egy mondat: „lombik camino”1… és azonnal a már oly sokszor lepergett gondolatok futottak át bennem a saját élményemmel kapcsolatban.
De ezek a gondolatok szinte mindennaposak, amikor a most 8 éves kislányomra nézek. Eszembe jut az út - a néhol rögös út -, ahogyan Ő megérkezett hozzánk.
Én 27, férjem 28 éves volt, amikor összeházasodtunk, és azonnal nyitottunk a gyermekvállalásra. Mivel fiatalok voltunk, a munkánk és az egzisztencia teremtés lekötött minket, szinte észre sem vettük, hogy elrepült 4 sikertelen év.
Egyszer csak azt vettem észre, hogy már nem őszinte a mosolyom, amikor egy-egy baráti összejövetelen elérkeztünk az újabb „koccintsunk az érkező babára” pillanathoz - volt, aki már a 3. gyermekét várta, és nálunk még semmi.
Nem tudtam már bekapcsolódni a baráti beszélgetésekbe, egyre ijesztőbb volt a távolság a megálmodott világunk és az akkori valóság között.
Ápolónőként elvégeztettem néhány tesztet, de lendületet az adott, amikor a férjem elment kivizsgálásra, hogy választ kapjunk a babaprojektünk sikertelenségére. Utána már célzott kutakodás, illetve kezelések következtek.
3 sikertelen inszemináció, majd egy lombik után ijedtem meg igazán, hiszen azt gondoltam, hogy ha a lombik sem hoz eredményt, akkor mi???
Hála Istennek a második beültetésből megfogant kislányunk, és 34 évesen ANYA lettem.
Én azt az utat választottam, hogy az első pillanattól nyíltan beszélek a problémákról - ezáltal nagyon sok embernek, párnak tudtam már segíteni, ha mással nem, bátorítással, hogy nekik is eljön a várva várt gyermekáldás.
Nagyon fontosnak tartom, hogy beszéljünk a meddőség kérdéséről, hogy a párok időben kapjanak megfelelő információkat és mellé kapaszkodókat, ha kell, konkrét lépéseket, hiszen az időfaktornak óriási szerepe van a siker szempontjából.
Írta: Horváthné Lévárt Bernadett egyetemi-okleveles ápoló
1 A megnevezés forrása: Tóka Anita - Lombik Camino című könyve
2021-11-12 13:33:22
2021-11-12 13:33:22
Egyrészt azért, mert a lombikeljárás során a petesejt megtermékenyítése nem a petevezetékekben zajlik, hanem a laboratóriumban. Így mikroszkóp alatt látszik, hogy a petesejtet meg tudja-e termékenyíteni a hímivarsejt, és lesz-e belőle embrió. Nincs más eszköz arra egyelőre, hogy vizsgálható legyen a petesejt minősége, és a spermium megtermékenyítő képessége.
Másrészt lombikeljárás során nincs szükség arra, hogy a petevezetékek megfelelően működjenek, és súlyos férfi eredetű meddőség esetén elég egy-két jól mozgó spermium ahhoz, hogy abból várandósság legyen.
Harmadrészt, mert a lombikkezelés során egyszerre több petesejtet lehet "leszívni” a petefészekből, ezáltal egyszerre több embrió jöhet létre.
A természet nem takarékos. Nem minden petesejtből jön létre embrió, nem minden embrió jó genetikailag, illetve nem minden életképes embrióból lesz várandósság.
Ha csak egy petesejtet termékenyítenénk meg, akkor 1 embrió jönne létre egy kezelés során. Ebben az esetben azonban egy gyermek megszületéséhez átlagosan 21 ciklus lombikkezelésre lenne szükség.
Ugyanez a helyzet a természetben is, ezért van az, hogy kevésbé szerencsés pároknak akár 9-10 hónapon át kell próbálkozniuk, hogy megfoganjon a gyermekük.
Írta: Dr. Vesztergom Dóra szülész-nőgyógyász, endokrinológus, meddőségi specialista
2021-11-12 11:41:55
2021-11-12 11:41:55
Az elhízás számos, anyagcserével kapcsolatos betegség forrása lehet (szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség, daganatos betegségek), melyek az általános egészségromlás folytán negatívan befolyásolják a nemzőképességet.
Az elhízásnak azonban számos, a nemzőképességre gyakorolt, direkt hatása is ismert. Kevésbé közismert, hogy az emberi zsírszövet hormonálisan aktív szerv. Az általa termelt hormonok (pl.: leptin, aromatáz stb.) befolyásolják az agyalapi mirigy és a here hormonális egyensúlyát, csökkentve ezzel a nemzőképességet, fokozzák a herében történő spermium-képző sejtek lebomlását. Ennek megfelelően egy túlsúlyos férfinál az átlagosnál 3x nagyobb a nemzőképesség-zavar veszélye.
A visceralis (belszervi) zsírszövetben termelődő zsírsavak nagy mennyisége közvetlenül károsítja a hímivarsejtek alkotóelemeit (mitokondrium, ill. DNS), mely a mennyiségi csökkenés mellett a spermiumok minősége is romlik.
A zsírszövetben termelődő anyagcseretermékek a keringésben található gyulladásos paraméterek emelkedésével járnak, mely a szervezet számára, krónikus gyulladásos állapot kialakulásához vezet, mely az immunrendszer túlaktiválásán keresztül szövetkárosodáshoz vezet.
Az elhízás következtében eltolódott vérzsírösszetétel és vércukor-szint, illetve idegkárosodás a merevedési képesség romlásával jár, mely az életminőség romlás mellett a nemzőképességre is negatív hatással járhat.
A fentiek következtében az elhízott férfiak gyakrabban szorulnak mesterséges megtermékenyítési eljárás alkalmazására, és ennek eredményessége is elmarad normál testsúlyú társaiktól.
A cikket írta: Dr. Takács Tamás andrológus-urológus szakorvos
2021-11-12 11:36:44
2021-11-12 11:36:44
Ha nem jön a baba, valószínűleg nem megy minden tökéletesen. Például azért, mert
Írta: Dr. Vesztergom Dóra szülész-nőgyógyász, endokrinológus, meddőségi specialista
2021-11-10 14:00:33
2021-11-10 14:00:33
A gyermekáldás a világ legtermészetesebb dolga kellene, hogy legyen, azonban sajnos ez nem mindig van így. Előfordul, hogy mikor babát szeretnél, mert megtaláltad hozzá a megfelelő partnert, és családot szeretnétek alapítani, nem minden úgy történik, ahogy azt elterveztétek.
Nem kell, hogy súlyos betegségben szenvedj. Elég, ha egészségtelenül táplálkozol, ha rendszertelenül élsz, vagy nem figyelsz oda a tested jelzéseire, akkor könnyen szemben találhatod magadat egy sor nehézséggel.
Hogy minimalizáld a meddőség kialakulásának esélyét elengedhetetlenül fontos, hogy tisztában légy a tested és a hormonrendszered (ciklusod) normális működésével és azzal, hogy mely tényezők számítanak igazán a gyermekáldásban.
Könnyű elveszni a sok információban, a sok tanács és terápia között. Ezért is választottuk a megfelelő szakembereket és szakirányokat, hogy tudásukkal együtt segítsük az érintetteket ebben az összetett folyamatban. Egy szülész-nőgyógyász, endokrinológus, egy urológus és andrológus, egy dietetikus, egy laborvezető embriológus, egy fiatal egyetemes okleveles ápolónő, aki érintett a témában, illetve egy kommunikációs szakember segítségével hoztuk létre ezt az online tudástárat.
Honlapunkon egy helyen megtalálhatsz minden szükséges és hiteles információt a témával kapcsolatban, egyszerűen és érthetően.
Élj termékenységtudatosan és vedd kezedbe az irányítást! Élj úgy, hogy annyi gyermeked legyen később, amennyit szeretnél.
A Hello Termékenységtudatosság oldal tartalmait készítő szakemberek (a képen balról jobbra):
2021-11-02 15:07:47
2021-11-02 15:07:47
Ha már meghoztuk a döntést, hogy kisbabát szeretnénk, természetes, hogy minél hamarabb szeretnénk. Gyakorlatilag tegnapra. A várandósság egy természetes folyamat, azonban rendkívül összetett, és előfordul, hogy időbe telik, míg megfogan a baba, még akkor is, ha minden teljesen rendben van. Rengeteg kis hiba jöhet létre, ami megakadályozhatja a megtermékenyülést. Fontos a hormonális egyensúly, az életkor, a rendszeres menstruációs ciklus, és hogy a férfiak oldalán is mindent rendbe találjunk. Ha a baba késik, az nem jelenti azt, hogy meddőségről van szó. Mindenkinek más a teste, és mindenki máshogy működik együtt a partnerével.
A fiatal pár esetén, (30 év alatti nő és 40 év alatti férfi) minden harmadik párnak már az első hónapban sikerül a várandósság, rögtön az után, hogy elkezdtek próbálkozni, és majdnem biztos, hogy lesz kisbabájuk 1 év próbálkozás után (90%).
35-40 év közötti nő esetén azonban csak a párok felének sikerül a várandósság 1 év próbálkozás után.
A várandósság esélyét ugyanis markánsan befolyásolja a női életkor, és 35 éves kor felett jelentősen kezd csökkenni a termékenység, férfiak esetében pedig 40 éves korban ugyancsak romlik a nemzőképesség.
Az ideális életkor tehát nők esetében a gyermekvállalásra 35 év alatt, a férfiak esetében pedig 40 éves kor előtt.
Mi magunk is tehetünk azonban arról, hogy segítsük a megtermékenyülést, és hogy a testünk a legjobb formába kerüljön, és lerövidítsük a várandóssághoz szükséges időt.
Ez azonban nem megy egyik napról a másikra! Legyünk türelmesek és szakemberrel egyeztetve kezdjük el mielőbb a megfelelő életmód kialakítását.
A cikket írta: Dr. Vesztergom Dóra szülész-nőgyógyász, endokrinológus, meddőségi specialista
2021-11-02 15:05:24
2021-11-02 15:05:24
A sikeres várandósság kulcsa a reproduktív egészség: kell egy egészséges petesejt, egy egészséges hímivarsejt. Ha a petesejt megtermékenyül, az embrió megfelelő beágyazódásához egy egészséges méhre van szükség egy egészséges szervezetben, ahol hormonális egyensúly van.
A különböző életmódbeli tényezők mind hatással vannak a termékenységre, úgymint a különböző diéták, az alkoholfogyasztás, a kávézás, a dohányzás, a nem megfelelő táplálék, melyet futtában fogyasztunk el, a gyorséttermi kaják, illetve a testmozgás is.
A megfelelő testsúly feltétele a sikeres várandósságnak és az egészséges terhességnek.
A menstruáció létrejöttéhez szükséges egy minimális testzsírszázalék, így a nagymértékű soványság csökkenti a megtermékenyülés esélyét, és növeli az amenorrhoea, azaz a havi vérzés elmaradásának kockázatát. A havonta jelentkező rendszeres ciklus megmutatja azt, hogy hormonális egyensúly van, és havonta megérik egy-egy petesejt, mely arra vár, hogy a hímivarsejt megtermékenyítse. Amennyiben nem termékenyül meg a petesejt menstruáció jön létre, a méhnyálkahártya leválik, és egy újabb ciklus indul.
A túlsúly cikluszavart okozhat, a hormonális egyensúly zavara miatt
A zsírszövet bármilyen furcsán hangzik is, hormonálisan aktív szerv. Túlsúly esetén nagyobb mennyiségben termelődik leptin, melyet a fehérzsírsejtek termelnek. A leptin az energia biztosításáért felelős vezér hormon, közvetlenül hat a tüszőérésre, és egyértelműen rontja azt.
Elhízás mellett gyakori az úgynevezett hyperandrogénizmus, mely a férfi hormonok túlsúlyát jelenti. Hyperandrogénizmus esetén gyakrabban fordul elő férfias típusú szőrösödés, azaz vastag, erősebb, sötét színű szőr növekedése az arcon, a combokon, a köldök alatt. További tünet lehet, hogy az arcbőr zsírosodik, pattanások jelennek meg rajta, illetve jellemző lehet a hajhullás, mely súlyos esetekben férfias típusú kopaszodással is járhat. A hyperandrogénizmus tehát a kóros hormonális állapot révén csökkenti a termékenységet, és oka lehet annak, hogy nincs tüszőérés, azaz kimarad egy-egy menzesz, vagy akár teljes mértékben elmarad.
Minél nagyobb a túlsúly, annál gyakoribb az inzulinrezisztencia. A magas inzulinszint fokozza az androgéntermelést is, az androgének meg tovább fokozzák az inzulinrezisztenciát. Ez egy ördögi kör.
Kóros elhízásban, a petesejtekben a szabad zsírsavak mennyisége felszaporodik, mely oxidatív stresszt okoz. A petesejt érési folyamata zavart szenved, így akár több éretlen petesejt keletkezhet, mely megtermékenyülni nem tud. A petesejtek minőségét az elhízás önmagában is rontja. A rossz minőségű petesejtek megtermékenyülése esetén nő a rendellenesen fejlődő embriók száma, így nő a vetélések aránya is.
Kóros elhízásban megváltozik az méhnyálkahártya „receptivitása”, gyakrabban fordul elő kóros beágyazódás, ezáltal kisebb eséllyel tud megtapadni az embrió, és a vetélések száma is nő.
A túlsúly a lombikkezelés eredményességét is csökkenti
Hiába végzünk lombikkezelést, az nem nyújt megoldást az elhízás miatt kialakult meddőségre. Túlsúly esetén több gyógyszer szükséges a petefészek stimulációjához, kevesebb petesejt nyerhető a kezelés végén, a petesejtek minősége rosszabb, és a vetélések aránya is magasabb. Egyes vizsgálatok szerint a várandósság esélye a felére csökken azokhoz a páciensekhez képest, akiknek normális a testsúlyuk.
A cikket írta: Dr. Vesztergom Dóra szülész-nőgyógyász, endokrinológus, meddőségi specialista
2021-11-02 14:58:44
2021-11-02 14:58:44
Orvosi definíció szerint az elhízás a test zsírszövetének kóros felszaporodása, melynek objektivizálására a WHO a body mass index (BMI) mérést ajánlja, ami a testsúly (kg) és magasság (méter) négyzetének hányadosa (kg/m2). Az utóbbi évtizedek kutatásai alapján az elhízás mértékének és okozott egészségügyi kockázatának pontosabb megítélést teszi lehetővé a testzsírarány, illetve a csípőkörfogat mérése (nemenként, rasszonként eltérő normálértékek mellett).
Az elhízás káros következményei jelentősen emelkednek az ún. visceralis (belszervi) típusú elhízás esetén (arányos a csípőkörfogattal).
Az elhízás napjaink egyik legjelentősebb betegsége (igen, betegség, hogy miért az, lásd a folytatásban), világszerte kb. 1.4 milliárd ember szenved tőle, becslések szerint 2030-ra az emberiség kb. 40%-a lesz érintett – ez pandémia.
Az ismert okokat alapvetően 3 kategóriába sorolhatjuk: táplálkozási szokások, életmód, környezeti tényezők.
Míg a környezeti faktorok jelenléte egyéni szinten nehezen befolyásolható, a táplálkozási ill. életmódbeli faktorok esetén kiemelten fontos az egyéni felelőségvállalás és tudatos cselekvés az elhízás megelőzésében/leküzdésében.
Rizikófaktorok: öröklött genetikai és hormonális betegségek, életkor, alacsonyabb végzettség, pszichológiai problémák, alvászavar, de elsődlegesen a helytelen minőségű és mennyiségű táplálkozás és a mozgásszegény életmód.
A cikket írta: Dr. Takács Tamás andrológus-urológus szakorvos
2021-11-02 14:39:13
2021-11-02 14:39:13
A szex megfelelő időzítése nagyon fontos, hogy a hímivarsejtek időben eljussanak a petesejthez, és megtermékenyítsék azt.
Tehát először is tudnunk kell, mikor van tüszőrepedés.
A spermiumok átlagosan 3-5 napon át életképesek a női testben, azonban a tüszőrepedés előtt 1-2 nappal érdemes már együtt lenni, hogy a spermiumok a petevezetékben várják már a petesejtet, hogy megtermékenyítsék azt.
Egy vizsgálat alapján azok a párok, akik minden nap együtt vannak, nincs önmegtartóztatás, a férfiak nem tartalékolják a spermiumokat a „megfelelő” napra, sokkal nagyobb számban van várandósság, mint azoknál a pároknál, akik csak kétszer vagy egyszer vannak együtt a tüszőrepedés időszakában. A vizsgálatból az is kiderül, hogy a mindennapos szex egyáltalán nem csökkenti a hímivarsejtek számát, sem nem rontja a minőséget.
Tehát fontos, hogy a párok legyenek együtt minél többet a tüszőrepedés időpontjában.
A cikket írta: Dr. Vesztergom Dóra szülész-nőgyógyász, endokrinológus, meddőségi specialista
2021-11-02 12:58:42
2021-11-02 12:58:42
Írta: Dr. Vesztergom Dóra szülész-nőgyógyász, endokrinológus, meddőségi specialista
2021-11-02 12:49:23
2021-11-02 12:49:23
Mindannyian tudjuk, hogy a túlsúly érelmeszesedést, magas vérnyomást és cukorbetegséget okoz. Az viszont közel sem ennyire köztudott, hogy a babát tervező párok sikertelen próbálkozásának oka gyakran az egészségtelen testtömeg. Infertilitás 30-40%-ban lehet idiopátiás, vagyis az orvosi kivizsgálás során nem derül fény semmilyen elváltozásra. Kutatások ezekben az esetekben különösen javasolják a testtömegcsökkentést elhízott páciensek számára. Számos tanulmány alátámasztotta, hogy túlsúlyos nőknél a terhességhez szükséges idő (Time To Pregnancy) hosszabb volt, mint normál testalkatú társaiknál.
A kutatások alapján az elhízott nők akkor is terméketlenek maradnak, ha ovulációs diszfunkció nem figyelhető meg náluk. Számos kutatás alapján a BMI emelkedése fordítottan arányos a termékenységgel 29-es BMI érték felett. A magas zsírtartalmú étrend rontja a petesejtek megtermékenyíthetőségét, a magas inzulinszintek inzulinrezisztenciát okoznak, ami menstruációs zavarokhoz vezethet.
Az asszisztált megtermékenyítő eljárások sikeressége szintén csökken obezitás (elhízás) esetén, mivel ezen páciensek petesejtjei szignifikánsan kisebbek, a normál testtömegű társaikénál, és kisebb eséllyel is termékenyülnek meg. Nemcsak a megtermékenyülés, de az élveszületés esélye is csökken 40 es BMI-nél 50 százalékkal!
Testtömegcsökkentés esetén a testi-lelki egészség elérése, megtartása nagyon fontos szempont, így senkinek sem javaslom a hirtelen, nagymennyiségű fogyást, szélsőséges fogyókúrák alkalmazását, amivel többet árthatunk, mint használunk.
A szénhidrát drasztikus elvonása esetén a fent említett magas zsírtartalmú étrend negatív hatásai érvényesülhetnek, túl szigorú kalóriamegszorítás nemcsak a mindennapi életet keseríti meg, hanem lassítja az anyagcserét, és izomtömeg veszteséget okoz a zsírszövetből való fogyás helyett.
Az ideális testtömeg elérése érdekében ajánlott dietetikus szakember segítségét igénybe venni, aki tudományos alapokon segít összeállítani egy kiegyensúlyozott étrendet.
Az étrend önmagában kevés. Nem kerülhető meg a rendszeres testmozgás főleg azoknál, akik ülőmunkát végeznek. Nőknél a fizikai aktivitás növelte a megtermékenyíthetőséget, és az élve szülés esélyét BMI-től függetlenül, még az asszisztált termékenységi kezelés során is.
Meddőségi problémáknál sokan nem gondolják, hogy mindkét nem oldalán azonos arányban fordulnak elő a kiváltó okok. Férfiak esetében a túlsúly csökkent sperma minőséggel, csökkent spermiumkoncentrációval is járt, viszont a testmozgás az uraknál is javított a paramétereken.
Túlsúlyos férfiak esetében is csökken a megtermékenyítő képesség a meddőségi kezelések során, így mindkét nem életmódjára, egészséges testösszetételre jelentős figyelmet kell szentelni.
A cikket írta: Demeter Dóra dietetikus
2021-11-02 12:34:07
2021-11-02 12:34:07
A meddőségben rengeteg tabutéma van, nem beszélünk róla nyíltan, és az iskolákban sem esik róla szó a biológiaórákon. Mivel minden 5. párt érint ez a probléma, ezért rendkívül fontos lenne, ha a társadalomban változna a szemérmes hozzáállás.
Ha őszintén beszélgethetnénk róla a családban, a barátokkal vagy akár más szakemberekkel. Ezáltal a termékenységi problémával járó stressz, kételyek, az esetleges sikertelen kezelésekkel járó lelki, párkapcsolati teher feldolgozása sokkal könnyebb lenne.
A termékenységi ismeretek oktatása már az általános iskolában megkezdődhetne, így kevésbé számítana a meddőség témaköre tabutémának, vagy akár stigmának.
Ha beszélnénk róla, a párok hamarabb keresnének szakszerű segítséget, és talán ritkábban hangozna el az a „jótanács”, hogy próbálkozzanak még nyugodtan, nincs semmi gond, majd csak jön a baba.
Ez mind-mind fontos információ lehet, mely segíthet abban, hogy mielőbb a probléma diagnosztizálva legyen, és mielőbb segítséget kapjatok.
A cikket írta: Dr. Vesztergom Dóra szülész-nőgyógyász, endokrinológus, meddőségi specialista
2021-10-19 16:55:55
2021-10-19 16:55:55
Egy 2021-ben végzett világméretű felmérés adatai szerint Magyarországon a nők 24,8%-a, míg a férfiak 32%-a dohányzik.
Bár ez a szám a korábbiakhoz képest némi csökkenést mutat, ahhoz képest, hogy a dohányzás okozta többlethalálozás (Magyarországon évente kb. 25.000 ember hal meg a dohányzásnak tulajdonítható közvetlen ok miatt) jól ismert adat, és a fiatalok számára az iskolákban a dohányzás káros hatásaival összefüggő ismeretterjesztés zajlik, elkeserítően magas arány.
Fontos tudni, hogy a dohányzás általános egészségügyi hatásai (érelmeszesedés, szív-és érrendszeri betegségek, gyulladásos bélbetegségek, gyomorfekély, daganatos megbetegedések – tüdő, szájüreg, húgyhólyag, hasnyálmirigy, tüdőbetegségek stb.) mellett a férfiak szexuális teljesítőképességére és megtermékenyítő képességére is jelentős negatív hatással bír. Míg előbbi inkább a középkorú és idősebb férfiak életminőségét befolyásolja negatívan, az utóbbi a fiatalokat érinti elsősorban – sokszor az általános egészségkárosodás első jeleként.
Dohányzás és a merevedési zavar
Mivel elsődleges témánk a megtermékenyítőképesség, a merevedési zavarral csak érintőlegesen foglalkozunk.
A dohányzás okozta érfalkárosodások következtében a hímvessző barlangos testeinek fala elveszíti rugalmasságát, a vérellátást biztosító artériák keresztmetszete beszűkül, a vénás rendszer is elégtelenné válik, ezért a hímvessző keringése alkalmatlanná válik a kellő merevedés elérésére. A dohányzás okozta egyéb károsodások (szív-és érrendszeri betegségek, tüdőbetegségek, daganatok) kialakulása tovább rontja a szexuális teljesítőképességet.
Dohányzó férfiak esetében a merevedési zavar előfordulása 4x gyakoribb, mint nemdohányzó társaiknál.
Azon férfiak esetében, akik középkorúként, vagy idősebb korban szeretnének apává válni, a merevedési zavar kialakulása is lehet oka a gyermekáldás elmaradásának.
Dohányzás és férfi megtermékenyítő képesség
A dohányfüstben több száz, egészégre káros anyag található (nikotin, kátrány, policiklikus szénhidrogének, radioaktív anyagok, arzén, szén-monoxid, cadmium stb.), melyek a keringésbe jutva közvetlenül fejthetik ki károsító hatásukat a herékben, illetve a spermiumokon.
Egy 2016-ban megjelent európai felmérés során több mint 5.000 férfi adatait elemezve a dohányzók között jelentős nemzőképesség-romlást igazoltak. Az érintett férfiak esetében 23%-kal alacsonyabb spermium koncentrációt, 13%-kal alacsonyabb motilitást (a spermiumok szabályos mozgási képessége) és 2%-kal alacsonyabb normál morfológiát (a spermiumok szabályos külalakja) igazoltak.
Egy 2017-ben publikált felmérés egyértelmű emelkedést mutatott dohányzó férfiak DNS fragmentációjában (a spermiumokban található DNS töredezettsége), ami közvetlen oka lehet a fogantatás elmaradásának, illetve fejlődési rendellenességek kialakulásának.
A nemzőképesség-romlás mértéke arányos volt a dohányzás mértékével.
Dohányzás és a megszülető gyermek
Friss kutatási adatok szerint dohányzó apák gyermekeinél gyakrabban fordul elő fejlődési rendellenesség, és fokozott kockázata van a daganatos betegségek kialakulásának.
Dohányzás és mesterséges megtermékenyítés
Egy 2015-ben megjelent kutatás eredményei alapján azon párok esetében, ahol csak a férfi dohányzott, a mesterséges megtermékenyítési eljárások (IVF ill. ICSI) sikeraránya 16%-kal csökkent, ami figyelembe véve, hogy ezen eljárások sikerességi aránya általában 50% alatti, ez kifejezetten jelentős csökkenésnek tartható.
A fentiekből látható, hogy a tartós és súlyos dohányzás mind a férfiak szexuális teljesítőképességére, mind a megtermékenyítő képességére jelentősen negatív hatással bír. A gyermekáldás elmaradása további motivációt jelenthet a leszokáshoz, amiben sikertelenség esetén ajánlott szakszerű segítséget kérni.
A cikket írta: Dr. Takács Tamás andrológus-urológus szakorvos
2021-10-19 16:39:14
2021-10-19 16:39:14
Az egészséges táplálkozás elengedhetetlen mind a nők, mind a férfiak számára – különösen akkor, ha a megtermékenyülés a cél. Nem csak a nőnek kell a testét csúcsformában tartania azért, hogy várandós legyen, és megfelelően táplálja majd a fejlődő babát; a férfinak is táplálkozástudatosnak kell maradnia annak érdekében, hogy a spermiumtermelést optimális szinten tartsa.
Az emberi testnek szüksége van a megfelelő energiaforrásra. A vitaminok, ásványi anyagok megfelelő aránya és mennyisége, a szénhidrát-, fehérje- és zsírbevitel minősége és mértéke mind jelentős szempont az egészséges étrend megvalósításában.
A mediterrán diéta rendszeres halfogyasztást, nagy mennyiségű zöldség- és gyümölcsfogyasztást, sovány tej és tejtermékek választását, teljes kiőrlésű pékáru előnyben részesítését foglalja magába. Jótékony hatása az alacsony glikémiás indexű szénhidrátok választásában, magas rost- és vitamintartalmában is rejlik.
A mediterrán diéta és a természetes megtermékenyülés
Egy spanyol vizsgálat arra mutatott rá, hogy a mediterrán diétát folytató nők másfélszer nagyobb eséllyel lettek várandósok természetes úton, mint azok, akik nem diétáztak. A diéta pozitív hatása lombikkezelés esetén is mutatkozott.
A mediterrán diétát folytató férfiak spermiumképe is jobb volt, mint a nem diétázó társaiké.
Miért diétázzunk a meddőségi kezelések alatt?
Egy több mint 100 főt számláló holland kutatás alapján azoknál, akik a lombikbébi program során mediterrán diétát tartottak, majdnem másfélszer nagyobb volt a várandósságok aránya a nem diétázó nőkhöz képest.
A cikket írta: Demeter Dóra dietetikus