Hello Termékenység Tudatosság

Nem jön a baba? - Okok, amikre talán nem is gondolnánk - 4. rész

A nőket és férfiakat egyaránt érintő terméketlenség hátterében számos egészségügyi probléma állhat, melynek kivizsgálására ma már korszerű módszerek állnak rendelkezésre. Ám arra talán kevesen gondolnak, hogy megelőzéssel, helyes életmóddal, bizonyos dolgok elkerülésével mi magunk is mennyit tehetünk a zökkenőmentes családtervezés érdekében.


Veszély a hétköznapokban

Betegség, drogok, koffein, dohányzás, nem nehéz elképzelni, hogy károsan hatnak a női és férfi termékenységre. Arra azonban már kevesebben gondolnak, hogy megszokott hétköznapjaink során hányszor kerülünk kapcsolatba olyan vegyi anyagokkal, amelyek ugyancsak csökkentik a termékenységet.

Az endokrin diszruptorok (ED) olyan környezeti vegyszerek, amelyek befolyásolják a szervezetben található hormonok működését. Az ED-k összefüggésbe hozhatók többek között a meddőséggel, az endometriózissal, a cikluszavarokkal, a korai pubertással, az elhízással, de egyes daganatok, például az emlőrák kialakulásával is. Az emberek 95 százalékánál kimutatható az ED-k halmozódása, és meddőséggel küzdő páciensek esetében rendszerint nagyobb mennyiségben.

 

ED-kből sokféle létezik, gyakran megtalálhatók műanyagtermékekben, konzervdobozok belső felén, vagy éppen a fényes papírra nyomtatott blokkokon. Nem nehéz elképzelni, hogy ezekről a felületekről milyen könnyen kerülnek bele az ételünkbe, italunkba, ezáltal a szervezetünkbe. A parabének ráadásul elterjedt tartósító- és antibakteriális szerek, amelyek közvetlenül megtalálhatók számos élelmiszerben és kozmetikai cikkben is.

Az ED-kel való érintkezés kiemelten veszélyes a születés előtti, úgynevezett prenatális időszakban, illetve gyermekkorban. Az ED-k hatását elsősorban állatokon figyelték meg, leggyakrabban a szaporodással kapcsolatos folyamatokra fejtenek ki hatást, illetve egyes fajok hímnemű egyedeinek feminizálódásában is szerepük van.


Az ED-k azért jelentenek gondot a termékenységre, mert utánozhatják vagy gátolhatják a női és férfi nemi hormonok, vagyis az ösztrogén és tesztoszteron termelődését, illetve működését. Mindez a hormonszint ingadozásához, az ivarsejtek minőségi romlásához, a menstruációs ciklus felborulásához, a spermiumok DNS-fragmentációjához, vagyis a nemzőképesség csökkenéshez vezethet.
Noha mindnyájunk szervezetében megtalálhatók az ED-k, a termékenységi problémával küzdő pároknak érdemes céltudatosan csökkenteni a bevitt mennyiséget.

Mit tehetünk ennek érdekében?

Az ED-ket lehetetlen teljesen elkerülni, ugyanakkor a zöldségek, gyümölcsök alapos megmosásával, a feldolgozott élelmiszerek kerülésével, a műanyagcsomagolás mellőzésével máris sokat tettünk szervezetünk ED-szintjének leszorításáért.
Érdemes továbbá mértékkel fogyasztani az olajos halakat, hiszen ezekben felhalmozódnak a nehézfémek, és ne kerüljünk közel füsthöz, erős vegyszerekhez, légfrissítőkhöz, illatosított termékekhez. Az is fontos, hogy rendszeresen szellőztessük az otthonunkat, illetve azokat a helyiségeket, ahol jelentős időt töltünk!

VISSZA A TÖBBI CIKKHEZ