Közismert, hogy a nők nemzőképessége az életkor előrehaladtával folyamatosan csökken, majd a menopausa után megszűnik. A férfiaknál nincs ilyen éles határa az életkorral járó nemzőképesség csökkenésnek, azonban tévhit, hogy minden férfi a sírba viszi a tökéletes nemzőképességét.
Kutatások szerint a férfiaknál is megfigyelhető, hogy kb. 35 éves koruktól folyamatosan csökken a vérben lévő szabad tesztoszteron szintje és kb. 40 éves koruktól romlik a spermiumok mennyisége és minősége. Különösen igaz ez, az általános egészségi állapot romlása, elhízás, helytelen életmód mellett.
Ennek fontos részjelensége lehet, hogy a spermiumérés zavara miatt a hímivarsejtekben található DNS szerkezete károsodik, a molekula töredezik, vagy más szóval fragmentálódik. Ez a jelenség fiatalabb korban is előfordul, azonban az ép funkciójú hereszövet képes lehet ennek javítására. Idősebb férfikanél tehát nemcsak a spermiumok mennyisége és minősége, de a sejtek DNS tartalma is romlik.
Ennek következtében megnyúlik a terhesség eléréséhez szükséges idő, gyakrabban következik be korai vetélés.
A gyengébb minőségű DNS tartalmú hímivarsejtek miatt az idősebb életkorban apává váló férfiak gyermekeiben gyakrabban fordulnak elő bizonyos betegségek is. Ilyen például az Autizmus, a Down kór és a Skizofrénia.
Természetesen mindez nem jelenti azt, hogy az idősebb korosztálynak le kellene mondania a szülővé válásról, de tisztában kell lenniünk az életkorból adódó kockázatokkal is.