Hello Termékenység Tudatosság

Dohányzás és férfi nemzőképesség

dohány férfi

Egy 2021-ben végzett világméretű felmérés adatai szerint Magyarországon a nők 24,8%-a, míg a férfiak 32%-a dohányzik.

Bár ez a szám a korábbiakhoz képest némi csökkenést mutat, ahhoz képest, hogy a dohányzás okozta többlethalálozás (Magyarországon évente kb. 25.000 ember hal meg a dohányzásnak tulajdonítható közvetlen ok miatt) jól ismert adat, és a fiatalok számára az iskolákban a dohányzás káros hatásaival összefüggő ismeretterjesztés zajlik, elkeserítően magas arány.

Fontos tudni, hogy a dohányzás általános egészségügyi hatásai (érelmeszesedés, szív-és érrendszeri betegségek, gyulladásos bélbetegségek, gyomorfekély, daganatos megbetegedések – tüdő, szájüreg, húgyhólyag, hasnyálmirigy, tüdőbetegségek stb.) mellett a férfiak szexuális teljesítőképességére és megtermékenyítő képességére is jelentős negatív hatással bír. Míg előbbi inkább a középkorú és idősebb férfiak életminőségét befolyásolja negatívan, az utóbbi a fiatalokat érinti elsősorban – sokszor az általános egészségkárosodás első jeleként.

Dohányzás és a merevedési zavar

Mivel elsődleges témánk a megtermékenyítőképesség, a merevedési zavarral csak érintőlegesen foglalkozunk.

A dohányzás okozta érfalkárosodások következtében a hímvessző barlangos testeinek fala elveszíti rugalmasságát, a vérellátást biztosító artériák keresztmetszete beszűkül, a vénás rendszer is elégtelenné válik, ezért a hímvessző keringése alkalmatlanná válik a kellő merevedés elérésére. A dohányzás okozta egyéb károsodások (szív-és érrendszeri betegségek, tüdőbetegségek, daganatok) kialakulása tovább rontja a szexuális teljesítőképességet.

Dohányzó férfiak esetében a merevedési zavar előfordulása 4x gyakoribb, mint nemdohányzó társaiknál.

Azon férfiak esetében, akik középkorúként, vagy idősebb korban szeretnének apává válni, a merevedési zavar kialakulása is lehet oka a gyermekáldás elmaradásának.

Dohányzás és férfi megtermékenyítő képesség

A dohányfüstben több száz, egészégre káros anyag található (nikotin, kátrány, policiklikus szénhidrogének, radioaktív anyagok, arzén, szén-monoxid, cadmium stb.), melyek a keringésbe jutva közvetlenül fejthetik ki károsító hatásukat a herékben, illetve a spermiumokon.

Egy 2016-ban megjelent európai felmérés során több mint 5.000 férfi adatait elemezve a dohányzók között jelentős nemzőképesség-romlást igazoltak. Az érintett férfiak esetében 23%-kal alacsonyabb spermium koncentrációt, 13%-kal alacsonyabb motilitást (a spermiumok szabályos mozgási képessége) és 2%-kal alacsonyabb normál morfológiát (a spermiumok szabályos külalakja) igazoltak.

Egy 2017-ben publikált felmérés egyértelmű emelkedést mutatott dohányzó férfiak DNS fragmentációjában (a spermiumokban található DNS töredezettsége), ami közvetlen oka lehet a fogantatás elmaradásának, illetve fejlődési rendellenességek kialakulásának.

A nemzőképesség-romlás mértéke arányos volt a dohányzás mértékével.

Dohányzás és a megszülető gyermek

Friss kutatási adatok szerint dohányzó apák gyermekeinél gyakrabban fordul elő fejlődési rendellenesség, és fokozott kockázata van a daganatos betegségek kialakulásának.

Dohányzás és mesterséges megtermékenyítés

Egy 2015-ben megjelent kutatás eredményei alapján azon párok esetében, ahol csak a férfi dohányzott, a mesterséges megtermékenyítési eljárások (IVF ill. ICSI) sikeraránya 16%-kal csökkent, ami figyelembe véve, hogy ezen eljárások sikerességi aránya általában 50% alatti, ez kifejezetten jelentős csökkenésnek tartható.

A fentiekből látható, hogy a tartós és súlyos dohányzás mind a férfiak szexuális teljesítőképességére, mind a megtermékenyítő képességére jelentősen negatív hatással bír. A gyermekáldás elmaradása további motivációt jelenthet a leszokáshoz, amiben sikertelenség esetén ajánlott szakszerű segítséget kérni.

 

A cikket írta: Dr. Takács Tamás andrológus-urológus szakorvos

VISSZA A TÖBBI CIKKHEZ