“Hogyan ne hízzunk el karácsonykor?”- olvasható egyre több helyen. Nem célom túlevésre, korlátlanságra buzdítani senkit az ünnepi étkezést illetően, ugyanakkor fontosnak tartom, hogy ne a kalóriákon legyen a hangsúly az ünneplés során. Egy kiegyensúlyozott életmód mellett, ha nem áll fenn semmilyen ezt korlátozó betegség, nyugodt szívvel fogyasztható a hagyományos karácsonyi menü a maga zsírban, cukorban bővelkedő fogásaival. Egy karácsonyi vacsorától még senki nem lett cukorbeteg vagy túlsúlyos.
Ne feledkezzünk meg arról, hogy a közös ünneplésnek az evés mindig, minden kultúrában a részét képezi. A klasszikus ünnepi fogások a hagyományőrzés részét is képezik. Nem csak fehérjét, szénhidrátokat, zsiradékot eszünk, hanem karácsonykor töltöttkáposztát, halászlevet, bejglilt. Amire elsősorban felhívnám a figyelmet, hogy együnk amennyi jólesik. Egyszerűnek hangzik, de tapasztalataim alapján nagyon kevesen esznek karácsonykor tényleg annyit, amennyit szeretnének. Sokan visszafogják magukat attól félve, hogy felkúszna néhány kiló az ünnepek alatt, de még többen túleszik magukat unszolásra, vagy kontrollt vesztenek. Javaslom, figyeljünk testünk jelzéseire. Nem szükséges, hogy a családi vacsora velejárója legyen a túlevés okozta rosszullét is. Megfontoltan, lassan falatozzunk, élvezzük ki az ízeket. Vegyünk kisebb adagokat, hogy mindent megkóstolhassunk az ünnepi asztalon.
Ha szeretnénk a saját és szeretteink egészségéért tenni az ünnepek alatt, az alábbi tippek segíthetnek:
- Legyen zöldség, gyümölcs az ünnepi asztalon.
- Savanyúság, saláta a sültek mellé, friss gyümölcs napközben az asztalon mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ünnepek alatt is bevigyük a szükséges vitaminokat és antioxidánsokat.
- Emellett színesebbé, változatosabbá teszi ételeinket, ha különböző zöldségekkel dúsítjuk őket.
Tervezzünk valamilyen mozgást az ünnepek alatt. Egy futás, egy reggeli jóga vagy egy séta segíthet kikapcsolódni a rohanós készülésből és a nyüzsgő családi összejövetelekből. Egy közös kirándulás pedig akár közös hagyománya is lehet a családnak. Olyan sportot keressünk, ami örömforrás, ne büntetésképp gondoljunk rá.
Tartsuk tiszteletben mások étkezési szokásait, kívánságait!
Sajnos, az ünnepek alatti engedékenyebb étkezés nem vonatkozik azokra, akiknek egészségügyi állapota miatt bizonyos ételeket nem ehetnek. Allergiák, gluténérzékenység, epepanaszok, cukorbetegség csak pár példa, amik mind szigorúbb étrendet kívánnak szenteste is. Ezek a betegségek ünnepekkor sem „mennek szabadságra” így hanyagolásuk komoly panaszokat, egyes esetekben sürgős kórházi ellátást is igényelhetnek.
Azokat, akik betegség miatt kénytelenek bizonyos ételeket megvonni maguktól idén azzal bíztatom, hogy kicsit megreformált, átalakított fogásokkal diétásabb karácsonyt ünnepelni a szeretteink körében még mindig jóval kellemesebb, mint rosszulléttel, kórházi látogatással küzdeni. Egyre többen vannak, akik különböző étrendeket etikai vagy egészségtudatos szempontok miatt eltökélten követnek. Tartsuk tiszteletben a többiek döntéseit, ne unszoljuk azokat az ételeket, amiket nem fogyasztanak el szívesen. Fogadjuk el családtagjaink diétáját, nem karácsonykor fogjuk őket “megváltani” különböző étkezési irányzatokból. Kellemes, meghitt ünnepeket!
Demeter Dóra
Dietetikus