Hello Termékenység Tudatosság

Néhány tipp a fogyás eléréséhez

Motiváció, megfogalmazott cél

Fontos, hogy egy kitűzött cél lebegjen előttünk. Azoknál, akik már régóta babát szeretnének, általában nem szokott gondot okozni az elkötelezettség, de nem árt tudatosítani, miért is vágunk bele. Egy kialakított egészségesebb életmód a babának és a családnak is számtalan módon javára válik. A születendő gyermek egészségét már fogantatás előtt elkezdhetjük megalapozni az életmódunkkal, ezért is fontos, hogy kerüljük a szélsőségességek, gyors fogyást ígérő „csodamódszereket”, amik az egészségünk rovására mehetnek.

Apró lépések, hosszú távú tervek

Dicséretes a nagy kezdeti motiváció, de annak, aki önsanyargatással, megszorítások tömkelegével kezdi az életmódváltást, hamar alábbhagy a lendülete, így egy negatív élménnyel gazdagodik, ami miatt később nehezebben vág újra bele a diétázásba. Javasolt apró lépésekkel kezdeni, például előre készíteni egy szendvicset uzsonnára a büfében hirtelen bekapott túróstáska helyett, lift helyett lépcsőt használni, venni egy kisebb adag salátát a kedvenc főételünk mellé.

Türelem

Ne akarjunk pár hét alatt megszabadulni 10-15 kilótól. Az egészséges testsúlycsökkenés mértéke heti 0,5-1 kg. Így elkerülhető a jojó effektus, illetve az, hogy az izomtömegből fogyjunk.

Egyéni életmódnak, igényeknek megfelelő étrend

Nem létezik egy egységes, tökéletes étlap, ami mindenki igényeit egyenlően kielégítené. Azt, hogy mikor eszünk utoljára aznap, mit érdemes fogyasztanunk ebédre függ az alvásciklustól, munkavégzés típusától, a rendelkezésre álló időnktől és számos más tényezőtől. Kérjük dietetikus szakember segítségét az egyéni diéta kialakításában.

Tiltólista helyett új alapanyagok

Ahelyett, hogy hatalmas listát állítanánk össze tiltott ételekből, elsősorban bővítsük a repertoárunkat. Ne azon legyen a hangsúly, hogy csokira ránézni sem szabad, hanem kezdjünk el gyümölcsöt is rágcsálni a főétkezések között. Nem kell előről kezdeni a diétát, ha épp csak fehér kenyérből készült szendvicset volt alkalmunk enni, de kóstoljuk meg a korpás, rozsos, teljes kiőrlésű változatokat is, igyekezzünk beépíteni a diétába. A krumpli tiltása helyett felezzük meg a mennyiségét és a felszabadult helyre válasszunk zöldségeket.

Finom ételek

Az egészséges, kiegyensúlyozott étrend nem ízetlen natúr húsokat, maréknyi üres rizst és vízízű főtt brokkolit jelent. Próbáljunk ki új recepteket, alapanyagokat. Ázsiai konyhák receptjei remek inspirációk lehetnek a zöldségek sokszínű elkészítésére. Gondoljunk csak a currykre, nyári tekercsekre, zöldséges levesekre, wok ételekre. Saláták ízvilágát is feldobhatjuk számtalan öntettel, habár itt érdemes a majonézes, cukros, nagyon olajos önteteket kerülni. Javasolt eceteket, joghurtos vagy mustáros önteteket készíteni házilag.

Tervezés, tervezés, tervezés

Az elkövetkezendő étkezések megtervezése, többnapra való vásárlás, ebéd, uzsonna előre csomagolása segít abban, hogy ne utolsó pillanatban éhesen kelljen valamit gyorsan előteremteni. Így sokkal könnyebb új fogásokat, több zöldséget, magasabb rosttartalmú köreteket (barnarizs, bulgur, hüvelyesek) beépíteni az étkezésbe.

Mozgás

A rendszeres sport megkerülhetetlen eleme a kiegyensúlyozott életmódnak, és az egészséges fogyásnak is egyik alapköve. Nagyobb testsúlyfeleslegnél kérjük edző segítségét, hogy testi épségünket, ízületeinket ne veszélyeztessük.

Kerüljük az éhezést

Az állandó éhség megnehezíti a hétköznapi feladatok ellátását és lassítja az anyagcserét. Ráadásul, ha alapanyagcsere alatti az energiabevitel, a szervezet raktározni kezd. Ez magyarázza azt a jelenséget, hogy gyakran a gyors fogyás után gyors visszahízás is jelentkezik.

Szakember segítsége

Forduljunk dietetikushoz, ha nagyobb mennyiségű súlyfelesleggel rendelkezünk. A dietetikai konzultáció során van alkalom részletesen kielemezni az étkezési naplót és személyre szabottan megbeszélni a szükséges változtatásokat. Fontos, hogy a szakember azért van, hogy partner legyen az életmódváltásban. Legyünk őszinték a szokásainkat, nehézségeinket illetően, így gyümölcsöző lesz a közös munka.

 

A cikket írta: Demeter Dóra dietetikus

VISSZA A TÖBBI CIKKHEZ