Hello Termékenység Tudatosság

Miért működik meddőségben a lombikkezelés?

Egyrészt azért, mert a lombikeljárás során a petesejt megtermékenyítése nem a petevezetékekben zajlik, hanem a laboratóriumban. Így mikroszkóp alatt látszik, hogy a petesejtet meg tudja-e termékenyíteni a hímivarsejt, és lesz-e belőle embrió. Nincs más eszköz arra egyelőre, hogy vizsgálható legyen a petesejt minősége, és a spermium megtermékenyítő képessége.

Másrészt lombikeljárás során nincs szükség arra, hogy a petevezetékek megfelelően működjenek, és súlyos férfi eredetű meddőség esetén elég egy-két jól mozgó spermium ahhoz, hogy abból várandósság legyen.

Harmadrészt, mert a lombikkezelés során egyszerre több petesejtet lehet "leszívni” a petefészekből, ezáltal egyszerre több embrió jöhet létre.

De miért fontos egyszerre több embriót létrehozni?

A természet nem takarékos. Nem minden petesejtből jön létre embrió, nem minden embrió jó genetikailag, illetve nem minden életképes embrióból lesz várandósság.

Ha csak egy petesejtet termékenyítenénk meg, akkor 1 embrió jönne létre egy kezelés során. Ebben az esetben azonban egy gyermek megszületéséhez átlagosan 21 ciklus lombikkezelésre lenne szükség.

Ugyanez a helyzet a természetben is, ezért van az, hogy kevésbé szerencsés pároknak akár 9-10 hónapon át kell próbálkozniuk, hogy megfoganjon a gyermekük.

 

Írta: Dr. Vesztergom Dóra szülész-nőgyógyász, endokrinológus, meddőségi specialista

VISSZA A TÖBBI CIKKHEZ