Kutatási beszámoló (III.)
Július a miómatudatosság hónapja, és bár ez a betegség legtöbbször nem életveszélyes, gyakran komoly fizikai és érzelmi terhet ró az érintett nőkre. Ebben a cikkben a mióma lelki megélését vizsgáljuk, továbbá annak lehetséges hatásait a nők mentális egészségére. (Alábbi cikkünk a FEME 2023-as, nem reprezentatív kutatásának megállapítási mentén jött létre.[1])
A fizikai panaszok mellett az érintetteknek a mióma és az általa okozott panaszok lelki vetületével is meg kell birkózniuk. A betegség lelki megélése komplex és sokrétű kihívásokat tartogat. Egy ilyen helyzetben a támogató közeg alapvető szerepet játszik a tünetek kezelésében és a lelki jólét megőrzésében. Akinél ez azonban nem áll fent, ott a mióma és az általa okozott panaszok, következmények megélése is nehezebb lehet.
Egy megértő családi, baráti szociális háló megléte kulcsfontosságú, hiszen a fizikai tünetek és az esetleges életmódbeli változásokon túl, fel kell dolgozni a mióma okozta döbbenetet, kezelni kell a félelem és tanácstalanság érzését, nem beszélve arról, ha az érintett személy gyermekvállalási terveit is befolyásolhatja a betegség. Az érzelmi támogatás, a gyakorlati segítség és a közösségi kapcsolatok mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az érintett nők jobban érezzék magukat, és sikeresen megküzdjenek a betegségükkel.
A lelki megélésben a kommunikáció kiemelten fontos szerepet játszik. Az információk megosztása, a megértés és az empátia, valamint az önreflexió mind hozzájárulnak a lelki egészség fenntartásához. Az érintettek számára fontos, hogy ne érezzék magukat egyedül, és hogy legyenek körülöttük olyan emberek (házastárs, élettárs, barát), akikkel megoszthatják érzéseiket, gondolataikat, továbbá a másik fél részéről lehetőleg befogadó közegre találjanak, amennyiben szeretnének őszintén, tabuk nélkül beszélgetni a problémáról.
A család és barátok mellett szintén segítség lehet a pszichológiai tanácsadás, ahol terapeuta segítségével dolgozhatják fel a betegek félelmeiket, szorongásaikat, továbbá érdemes lehet felkeresni a leginkább online térben fellelhető különböző támogató csoportokat és közösségeket, betegszervezeteket, ahol az érintettek kibeszélhetik magukat, és megoszthatják tapasztalataikat egymással. Mindez enyhítheti a bizonytalanság érzését, és erősítheti a kontroll érzetét a betegség felett. Vannak azonban olyanok is, akik szándékosan elkerülik ezeket a csoportokat annak érdekében, hogy mások problémáit ne vegyék magukra és mások megélése ne befolyásolja őket.
A kutatásban részt vevők válaszai alapján a leggyakrabban az alábbiak aggasztják az érintetteket:
- Az egyén szerepe a mióma kialakulásában: van-e felelősségünk abban, hogy kialakult a mióma? Mit tehettem volna azért, hogy elkerüljem? Megelőzhető lett volna? Fontos, hogy az önhibáztatást mielőbb átváltsuk tudatosságra! Hiszen a gyógyulásért mi magunk tehetünk a legtöbbet. A megfelelő kezelés mellett a rendszeres mozgás és az egészséges táplálkozással sokat tehetünk azért, hogy újra jól legyünk.
- Rettegés a méh elvesztésétől: érthető módon ez az egyik legnagyobb félelme az érintetteknek. Amennyiben a beteg még gyermekvállalás előtt áll, és elkerülhetetlen a beavatkozás a mióma mérete, mennyisége, elhelyezkedése miatt, az elfogadás és a megküzdés különösen megterhelő lehet. De abban az esetben is komoly identitáskrízist okozhat a méh elvesztése, ha már nem szeretne az érintett gyermeket. Hiszen a méh a nőiség egyik legerősebb szimbóluma. Mielőtt döntést hoznánk, járjuk körbe a lehetőségeinket. Ha pedig elkerülhetetlen az eltávolító műtét, fontos, hogy a testi rehabilitáció mellett a mentális felkészülésre, elfogadásra is kellő hangsúlyt fektessünk, és ne féljünk pszichológus szakértő segítségét kérni!
- Értetlenség, igazságtalanság érzése: a „miért én? / miért pont velem?” kérdés, amire azt követően, hogy az egyén felismeri, hogy a betegség sokakat érint és nincs egyedül, “megnyugtató” választ kaphat.
- Életmódbeli változásokhoz való alkalmazkodás: lelkileg azt is fel kell dolgozni, ha a mióma okozta panaszok miatt az érinetteknek le kell mondaniuk olyasmiről, amit szívesen csináltak korábban. Ilyen lehet pl. bizonyos sportok elhagyása vagy baráti, családi programok átszervezése. Ugyanakkor fontos, hogy minden érintett tudja, megfelelő és személyre szabott kezeléssel újra visszanyerhetik az irányítást az életük felett. Nem kell hagyniuk, hogy a mióma uralja az életüket!
- Elhidegülés: a mióma méretétől és elhelyezkedésétől függően okozhat fájdalmas együttléteket. Ezt a nehézséget a pár együtt tudja áthidalni, ha őszintén beszélnek egymással, és együtt dolgoznak azon, akár szexuálterapeuta segítségét is kérve, hogy vissza tudják hozni az intimitást az életükbe.
- Meddőségtől való félelem: a mióma bizonyos típusa okozhat beágyazódási problémákat, így csökkentheti a teherbe esés esélyét. A diagnózist követően, a személyre szabott terápia kiválasztásakor éppen ezért mindig fontos, hogy a családtervezési szándékunkat őszintén megosszuk a kezelőorvosunkkal, hogy amennyiben lehetőség van rá, ezt is figyelembe véve állítsák össze a kezelési tervünket.
- A rosszindulatú daganattól való félelem: bár a mióma jóindulatú daganat, a daganat szó hallatán mégis sok érintett a legrosszabbra gondol, hiába hangzik el a kezelőorvos szájából a jóindulatú kifejezés is. Ha érintett vagy, fontos, hogy tudd: a mióma a méhizomzat jóindulatú elváltozása, 1% alatti az esély a rosszindulatú elváltozásra.
A nőiesség megélése
Sok nő számára a méh nem csupán egy szerv, hanem az identitásuk, a nőiesség, a termékenységük, az anya-gyerek kapcsolat szimbóluma. Ezért a mióma diagnózisa vagy a betegség miatt szükséges méheltávolító műtét gyakran megterhelő lehet, nemcsak fizikailag, de érzelmileg is.
Érthető okokból, különösen érzékenyek a méhük megőrzésére azok, akik még gyermekvállalás előtt állnak, de azok számára is nagyon nehéz meghozni egy műtéttel kapcsolatos döntést, akiknek már nincsenek családbővítési terveik. A méh a testünk része, egy darab belőlünk, nehéz elfogadni, ha el kell távolítani, főleg akkor, ha az utolsó szót nekünk kell kimondani, a végső döntést nekünk kell meghozni. A műtét jelentős lépés a beteg számára, így mielőtt egy nő döntést hozna egy ilyen horderejű kérdésben, fontos lehet más orvosi szakvélemény (másod- vagy akár harmadvélemény) meghallgatása és figyelembevétele, mely során több információt, esetleg más perspektívát más megközelítést is kaphat a páciens. Riasztó adat, de a méheltávolítások közel 70%-ára mióma, miómák megléte miatt kerül sor.[2]
Cikksorozatunk előző részét itt találjátok, befejező, IV. részét pedig ezen a linken.
Döntés előtt ismerd meg a lehetőségeidet, hiszen ma már elérhető gyógyszeres kezelés, de több típusú sebészeti megoldás is. Fontos kiemelni, hogy nem minden műtét jár a méh elvesztésével! Légy tájékozott, és találd meg azt az orvost, akiben megbízol.
A Felelősen Magadért Egyesületnél célunk, hogy támogassuk az érintett nőket abban, hogy megismerjék a lehetőségeiket, de abban is segítséget találjanak nálunk, hogy mit tehetnek azért, hogy testileg-lelkileg újra mielőbb jól lehessenek. Az alábbi linkeken ehhez találtok hasznos beszélgetéseket, további cikkeket.
FEME cikkek
Méheltávolítás után – ki vagyok nőként?
Méhmióma utáni gyógyulás – Ne félj mozogni! (feme.hu)
Méheltávolítás-Mit tehetsz a gyorsabb felépülésért?
Méheltávolítás – lelkileg és testileg is nehéz élethelyzet
FEME podcast
Mióma – Hogyan tovább a diagnózis után?
Mindent a miómáról és a kezelési lehetőségekről
2 Forrás: https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2023/10/miomakezeles-mutet-nelkul-evente-13-ezer-no-mehe-kap-eselyt#google_vignette
[1] NRC RESEARCH, 2023. a FEME Facebook felhívására jelentkezők, valamint Netpanel tagok közt, akiket érint a mióma és panaszaik is vannak. Az adatfelvétel ideje 2023. november, az adatfelvétel módszere pedig kvalitatív, online mélyinterjús kutatás.
[2] Forrás: https://www.vg.hu/vilaggazdasag-magyar-gazdasag/2023/10/miomakezeles-mutet-nelkul-evente-13-ezer-no-mehe-kap-eselyt#google_vignette