Kutatási beszámoló (II.)
A méhmióma, azaz a jóindulatú méhdaganat, minden 4. fertilis korú nőt érint világszerte. Ennek a betegségnek nemcsak az egészségre, hanem a mindennapokra, az életvitelre, párkapcsolatra, de még a karrierre is jelentős hatása lehet.
A napi teendők végzése, a munkába járás, a családi kötelezettségek teljesítése, az anyagi terhek, mind-mind kihívások elé állíthatják az érintetteket, sőt a méh jóindulatú daganatos megbetegedésének jelenléte a szociális életet is jelentősen befolyásolhatja. Cikkünkben összegyűjtöttük, hogy mit is jelent mióma érintettnek lenni, milyen megküzdési stratégiák segíthetnek a hétköznapokban. (Alábbi cikkünk a FEME 2023-as nem reprezentatív kutatásának megállapítási mentén jött létre.[1])
Mióma érintettként még a legkisebbnek tűnő hétköznapi dolgok előre megtervezése is - mint pl.: autóút során hol lehet megállni és mosdóba menni, váltóruha és/vagy extra fehérnemű bekészítése - plusz energiát igényel, és a kiszámíthatatlanság, a tervezhetetlenség, a „baleset” folyamatos lehetősége lelkileg is megterhelő lehet. Fontos, hogy ezekkel ne csak az érintettek, de a családtagok, barátok is tisztában legyenek, hogy értsék, miért okozhat – elsőre sokszor érthetetlen módon – extra feszültséget akár egy hétvégi kiruccanás gondolata is.
Ahhoz, hogy az érintettek könnyebben tudjanak szembenézni a mióma okozta nehézségekkel, fontos kialakítaniuk bizonyos megküzdési stratégiákat. Ezek lehetnek az alábbiak:
1. Legyél tudatos! - Mindig tarts a táskádban/munkahelyen betétet, tampont, fájdalomcsillapítót vagy akár váltóruhát/fehérneműt, arra az esetre, ha arra váratlanul szükség lenne.
2. Válj rezilienssé! - A mióma miatt olykor a korábbi szokások megváltoztatására, átalakítására lehet szükség. A kutatás során kapott válaszokból kiderül, hogy sokan hajlandóak akár lemondani bizonyos mozgásformákról, vagy csökkentik a mozgás intenzitását a kíméletesség jegyében. Volt olyan is, aki az öltözködésben inkább a praktikus szempontokat tartja szem előtt. Fontos azonban kiemelni, hogy egy megfelelő nőgyógyász szakorvos és terápia segítségével a mióma által okozott tüneteket lehet enyhíteni, így nem feltétlenül kell lemondanunk kedvenc tevékenységünkről vagy ruháinkról, hiszen egy ideális terápia esetén újra teljes életet élhetünk!
3. Táplálkozz megfelelően! - Az antioxidánsokban gazdag ételek, például gyümölcsök és zöldségek fogyasztása segíthet csökkenteni a gyulladást és enyhíteni a tüneteket.
4. Sajátíts el hatékony stresszkezelési technikákat! - A stressz hozzájárulhat a mióma tüneteinek súlyosbodásához. Ezért fontos olyan stresszkezelési technikákat alkalmazni, mint például a meditáció, légzéstechnikák vagy relaxációs gyakorlatok.
5. Járj rendszeresen orvoshoz! - A rendszeres kontrollvizsgálatok során az orvos személyre szabott kezelésben tudja részesíteni betegét, figyelemmel tudja kísérni a mióma méretét, számát és állapotát, nem utolsósorban nyomon tudja követni a kezelés hatékonyságát.
6. Találd meg a támogató közegedet! - Fontos, hogy az érintettek támogató környezetet találjanak maguknak. Ez lehet családtagok, barátok és nem utolsósorban a munkahely.
7. Ha lehet, dolgozz előre! - Sokan készülnek tudatosan a menstruációjuk nehéz napjaira, és mivel tudják, hogy ilyenkor sokszor kisebb teherbírással rendelkeznek, kevésbé tudnak hatékonyan dolgozni, előre dolgoznak, így nem okoz fennakadást, hogy pár napig több szünetet kell tartaniuk, gyakrabban járnak mosdóba, fáradékonyabbak, a fájdalom miatt kevésbé tudnak koncentrálni.
Az otthoni munkavégzés (home office) mint segítség a miómával küzdőknek:
Az otthoni munkavégzés, azaz a „home office” különösen fontos lehet azoknak, akik miómával küzdenek. Home office lehetősége esetén a munkahelyen ritkán vagy kevesebben tudnak az érintett problémájáról és a betegségben szenvedők kevésbé érezhetik úgy, hogy az befolyásolja a karrierjüket.
Amennyiben nincs lehetőség otthoni munkavégzésre, úgy a munkahelyi közegtől is függ, hogy az érintettek miként tudnak megbirkóznia a tünetekkel, és mennyit mondanak el a miómáról a kollégáknak. Többségük általában beszél a betegségről a közvetlen munkatársaknak, nem részletezve annak tüneteit.
A miómával élők anyagi terhei: orvosi költségek és lehetséges további kiadások
A számos kihívás mellett nem szabad megfeledkezni a miómával élők anyagi terheiről sem, amellyel az érintetteknek szembe kell néznie. Számos orvosi költséggel és egyéb kiadással kell számolniuk, amelyek hatással lehetnek pénzügyi helyzetükre és életmódjukra. Ezek a kiadások lehetnek:
1. Orvosi vizsgálatok és kezelések költsége: A mióma kezelése során rendszeres orvosi vizsgálatokra és kezelésekre lehet szükség, amelyek magas költségekkel járhatnak. Ezek közé tartozhatnak az orvoshoz való rendszeres látogatások, ultrahangvizsgálatok, vérvizsgálatok és esetleges műtétek költségei is.
2. Gyógyszerek: A mióma tüneteinek kezelésére gyakran szükség van gyógyszerekre, mint például fájdalomcsillapítókra, gyulladáscsökkentőkre vagy hormonális terápiákra. Ezek beszerzése hosszú távon jelentős költségeket jelenthetnek az érintettek számára.
3. Több higiéniai termék: Az extrém erős vérzés miatt az érintetteknek gyakran több higiéniai termékre van szükségük, mint egészséges társaiknak.
4. Életmódbeli változtatások: ilyen lehet például az egészségesebb étrend, egészségesebb élelmiszerek vagy stresszcsökkentő tevékenységek.
5. Előre nem tervezett munkahelyi szabadság: az orvosi vizsgálatok, kezelések és/vagy rosszullétek miatt az érintettek időnként kénytelenek lehetnek nem tervezett szabadságra, betegszabadságra menni, ami akár anyagi veszteséget is jelenthet számukra
Vedd vissza az irányítást a tested felett, és élj újra teljes életet! Ha a miómád befolyásolja a mindennapjaidat, itt az idő, hogy cselekedj!
Fordulj nőgyógyász szakorvoshoz, aki segít megtalálni a számodra legmegfelelőbb terápiát és kezelést!
Beszámolónk I. részét itt találjátok: Ne engedd, hogy a mióma uralja az életed! - Három kulcsfontosságú tényező a miómával érintettek életében: diagnosztizálás, kezelés és edukáció (feme.hu)
Következő fejezetet pedig: ezen a linken.
---------------------
[1] NRC RESEARCH, 2023. a FEME Facebook felhívására jelentkezők, valamint Netpanel tagok közt, akiket érint a mióma és panaszaik is vannak. Az adatfelvétel ideje 2023. november, az adatfelvétel módszere pedig kvalitatív, online mélyinterjús kutatás.